Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Glasba v DSD formatu
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
primoz bajc



Pridružen/-a: Sre Jun 2008 12:37
Prispevkov: 14
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 11:09    Naslov sporočila: Glasba v DSD formatu Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Ker zadnje čase ni bilo nobenih komentarjev glede dsd glasbenih posnetkov, mislim da je čas da odpremo spet to temo.

Po preizkušanju in poslušanju različnih resolucij formata PCM (do 24bit/384kbps) mi je zaradi nakupa novega DAC konverterja Chord bilo omogočeno tudi preizkušanje formata glasbe do DSD256.

Glede na to da mi je bila kot amaterskemu glasbeniku vedno pomembna realističnost in avtentičnost glasbe, glasbenih posnetkov sem nad DSD formatom resnično navdušen.

V DSD formatu je končno slišna tista emotivna zaznava glasbe ki je bila kljub izredni resolutivnosti Hi-Res PCM formata do sedaj ne zadostno izražena. (podobno velja za glasbo iz zelo kvalitetnih LP)

Ker ni omogočena klasična postprodukcija in različna filtracija/mixing so občutki pri poslušanju kot pri "v živo" posnetkih.

Zaenkrat je ponudba manjša kot je v PCM formatu, saj je v zadnjih 30+ letih le redko kdo snemal brez računalnike/digitalne studijske tehnike, ki lepo polika, sfrizira, zapolni in zapakira posneto glasbo v glasbeni izdelek.

V DSD format so z STUDIJSKO OPREMO pretvorili stare Master Tape posnetke, LP posnetke (posnete pred obdobjem PCM), ter z novi glasbeni posnetki posneti direktno v DSD formatu.

Komur glasba pomeni ne samo oprema/tehnika ampak celota bo verjetno ugotovil podobno. Seveda pa brez uravnotežene glasbene opreme za predvajanje in primernega prostora ne "špila".

LP

Oprema: (Sugden/Chord/Focal/foobar2000)

Povezava do enega od ponudnikov DSD glasbe:
https://www.nativedsd.com/

Povezava do brezplačnega DSD:
https://www.nativedsd.com/information/welcome[/b]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 12:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://www.mojo-audio.com/blog/dsd-vs-pcm-myth-vs-truth/
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tma



Pridružen/-a: Pet Nov 2010 3:06
Prispevkov: 635
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 14:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
https://www.mojo-audio.com/blog/dsd-vs-pcm-myth-vs-truth/


Vsak ve zase - slišiš OK ne slišiš tudi OK.
Tudi meni osebno Super Audio CD-ji zvenijo najboljše.

Zakaj bo moral upoštevat subjektivno menjne nekoga (zgoraj navedeni link) - so zagovorniki enega ali drugega...

Če ti zvok ustreza (izvor, komponente, kabli, prostor - me prav nič ne briga kaj si drugi mislijo.

LP, T
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tma je napisal/a:
LightBit je napisal/a:
https://www.mojo-audio.com/blog/dsd-vs-pcm-myth-vs-truth/


Vsak ve zase - slišiš OK ne slišiš tudi OK.
Tudi meni osebno Super Audio CD-ji zvenijo najboljše.

Zakaj bo moral upoštevat subjektivno menjne nekoga (zgoraj navedeni link) - so zagovorniki enega ali drugega...

Če ti zvok ustreza (izvor, komponente, kabli, prostor - me prav nič ne briga kaj si drugi mislijo.

LP, T


točno tako
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vedno več DA konverterjev ima možnost DoP : DSD over PCM.
Torej najprej pretvorbo pcm v dsd, šele potem konverzija.
Tako ima vsak možnost da posluša kot mu paše.
---------------------------------------------------------------------------------------
Seveda, enkrat ko pogruntaš da je navidezni nesmisel take pretvorbe še kako dobrodošel, se bolje sliši - nad glavo nastane ogromen vprašaj izza kratice WTF Laughing In takoj prvo vprašanje - ma.. če imam DSD že v štartu in se izognem tudi tej konverziji, je še bolje?
----------------------------------------------------------------------------------------
Menim, da bo ta debata izzvala burno reakcijo, hahaha
Se že veselim.
_________________
Carpe Diem


Nazadnje urejal/a ambasador Tor Sep 24, 2019 15:13; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali je kdo sploh prebral članek na linku?

Zelo objektivno je razložena razlika.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Ali je kdo sploh prebral članek na linku?

Zelo objektivno je razložena razlika.

Nam je profesor za hec v šoli matematično na tabli dokazal da je 2 enako 3.
Ali pa tole: vržeš kredo v tablo in dokažeš da nikoli ni prispela tja: ker najprej je kreda morala narediti polovico poti, potem polovico od polovice ki je ostala, potem še polovico od prejšnjega ostanka ... in tako naprej, ni potrebno nadaljevati, ker tako kreda nikoli ni prišla do table.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simon740



Pridružen/-a: Sob Sep 2012 15:59
Prispevkov: 975
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
Ali je kdo sploh prebral članek na linku?

Zelo objektivno je razložena razlika.


Zakaj bi to brali? Saj imamo svoja ušesa.
Pa to je že toliko krat obdelana tema, da nima smisla.
Samo poglej tuje forume. Škoda časa za takšno branje in razglabljanje.
Raje "muziko" poslušat Wink

lp,
Simon
_________________
Sound quality has very little to do with file size
Some people may think that loud sound is = good sound, but the fact is that it is loud and compressed and all dynamics have been sucked out.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Vedno več DA konverterjev ima možnost DoP : DSD over PCM.
Torej najprej pretvorbo pcm v dsd, šele potem konverzija.

V resnici ni pretvorba. DoP je DSD zapakiran v PCM paket, kar je čisto detail protokola.
Res pa je da DAC-i delujejo z PWM, kar je precej podobno DSD-ju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

simon740 je napisal/a:
LightBit je napisal/a:
Ali je kdo sploh prebral članek na linku?

Zelo objektivno je razložena razlika.


Zakaj bi to brali? Saj imamo svoja ušesa.
Pa to je že toliko krat obdelana tema, da nima smisla.
Samo poglej tuje forume. Škoda časa za takšno branje in razglabljanje.
Raje "muziko" poslušat Wink

lp,
Simon

Potem ni razloga, da ta tema obstaja.
Če komentiraš, nekaj je dobro če prej vsaj prebereš.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tma



Pridružen/-a: Pet Nov 2010 3:06
Prispevkov: 635
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem to prebral že pred vsaj tremi leti.

Sicer tehnično zapakirana razlaga nekega proizvajalca D/A pretvornikov.

Ravno tako se bije borba med MQA in ostalimi.

V svojih dolgih letih avdiofilije so edini sodnik za moj sistem samo moja ušesa.
Radi sicer sprejemam sugestije, ampak odločam se samo sam...

Internet in njegove recenzije pa so izjemno subjektivna oz. komecialno naravnane...

LP, Tomi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Nam je profesor za hec v šoli matematično na tabli dokazal da je 2 enako 3.

Jaz matematike štejem za umetnike. Laughing

Sem pač zmotno mislil, da koga zanima ozadje.

Moje subjektivno mnenje na to temo je, da je stvar bolj odvisna od kvalitete posnetka, kot načina zapisa.
Glede tega ima DSD "prednost", da ga je težje manipulirati. Laughing


Nazadnje urejal/a LightBit Tor Sep 24, 2019 15:54; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 15:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tma je napisal/a:
V svojih dolgih letih avdiofilije so edini sodnik za moj sistem samo moja ušesa.

Se strinjam.
Samo ne vem zakaj me "napadaš" z subjektivnostjo, saj se je tema še bolj subjektivno začela. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 24, 2019 17:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tovrstne teme bi bile koristne, če bi služile izključno izmenjavi izkušenj/mnenj (brez vsiljevanja le-teh drugim). Tu pa se običajno sprevrže v vsebinsko prepričevanje prepričanih. Na netu je pa tako, da za vsako trditev najdeš potrditev v kakem strokovnem članku.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 25, 2019 12:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mnenje:
večina DSD ki je na voljo so iz PCM masterjev. Prednost tega je samo v zadnji konverziji. Tudi to je nekaj.
Kolikor sem načul se DSD ne pusti studijsko manipulirati in da so tovrstni posnetki narejeni 'od prve' na terenu.
Torej kolikor so uspeli analogno miksati in/ali vklopiti razne efekte takoj pri zajemu posnetka; kasnejša obdelava je skrčena na minimum.

Za oceniti prave DSD posnetke je dobro priti do njih in potem se izreči, ni dovolj da samo konverter prikaže dsd konverzijo.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> CD, Vinil, DVD, Blu-ray Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe