Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Bluetooth zvočnik
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 15:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede oblike sem mislil nekaj takega. Se pravi na sprednji strani velika zvočnika in port, na straneh manjša zvočnika

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 15:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

goblinsly je napisal/a:
Planiram na vsakem kanalu imeti zaporedno dva 4 ohmska zvočnika. 2 zvočnika bosta taka kot na sliki, druga dva pa bosta visaton FR8. Seveda bom na vsakem kanalu od vsakega vzel 1 zvočnik.

Dva različna zvočnika skupaj vezana bo malo čudno, ker impedanca ni enaka. Za to bi potreboval kretnico.
Različni zvočniki morajo bit v ločeni (v drugi škatli ali pregrajeni). Drugače bodo večji manjše ven odpihnili.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 15:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

goblinsly je napisal/a:
Takole na pamet bi glede max dimenzij rekel 30x20x10cm, se pravi da gre lepo v nahrbtnik.

Torej manj kot 6 litrov notranje prostornine. Zdi se mi precej malo za take zvočnike.

Ne vem, če boš zadovoljen z rezultatom. Verjetno bo veliko ropota okrog 150Hz nižje pa nič.

Z tem kalkulatorjem lahko uglasiš port: https://www.ajdesigner.com/phpvent/subwoofer_vent_port_equation_length_l.php
Naj bo čim nižja frekvenca. Ožji kot je port bolj bo popačen zvok (sliši se veter). Če je pa širši mora biti pa daljši za enako frekvenco.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 18:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odločil sem se da tokrat naredim zvočnik brez računanja za čimmanjše stroške in vidim kakšen bo rezultat. Za naslednji projekt pa bom naročil 2 zvočnika pri katerih bom imel vse potrebne podatke da si izračunam pravilno prostornino itd.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 24, 2019 16:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvočnik je končan Smile Presenetljivo glasen, nizkih frekvenc je malo kot ste me že nekateri opozorili, za petke ob pivu bo super Smile Skupni strošek je bil okol 12€.

https://www.youtube.com/watch?v=q3H47MsNV6k&feature=youtu.be
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 24, 2019 20:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem ali je samo zaradi osvetlitve, ampak se mi zdi da se en precej bolj premika kot ta drugi. Dvomim, je taka razlika zaradi kanalov (bas je večinoma mono na posnetkih). To bi bilo lahko zaradi nesimetrije (luknja je bolj blizu enega). Upam, da imaš prav povezane plus pa minus, drugače ti tudi to uniči bas (če gre en zvočnik ven medtem ko drugi noter).

Na uč bi ocenil, da je uglašen na 150Hz. Še vedno lahko cev daš notri.

Vidim da imaš samo dva šravfa na sprednji stranici. Za bas je pomembno, da škatla ne pušča zraka, zato so ponavadi zvočniki lepljeni.
V videu se vidi kako veter žaganje premika na kotu.

Samo pazi da ti ne pobegne. Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 18:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Testiral sem nove zvočnike z novim ojačevalcem in sem malce razočaran :/

Ojačevalec: TDA7492P 2x50W
Zvočniki: FRS 8M 30/50W

Testiral sem sicer samo 1 driver brez škatle, ojačevalec sem napajal z 25V. Zvočnik zelo hitro začne "prdeti". Takole na uč bi rekel da dvomim, da sem mu dal več kot 15W (samo 25/36V in volume ni bil na max). Vsekakor dosti slabše kot tisti moji prejšnji zvočniki ki sem jih testiral, so šli veliko glasneje brez popačenja. So krive nizke frekvence ? Crying or Very sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 08:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če se premika več kot +/-2.5 mm potem je verjetno preveč nizkih frekvenc. Stvar bo v pravi škatli precej boljša in tudi basa bi moralo biti precej več (prejšnji zvočniki so bili večji in predvidevam da bolj primerni za brez škatle).
Ne vem pa sicer kaj pričakuješ. Večji zvočniki obstajajo z razlogom.

V specifikacijh za TDA7492P piše 2x25W (pri 10% THD kar pomeni da že močno prdi), tako da razen če jih imaš več na vezju je realistično nekje 2x15W (brez prdenja) kar je popolnoma dovolj za take zvočnike. Na nizkih frekvencah so vsi zvočniki omejeni z premikanjem preden jim zmanjka watov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 19:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morda sem res preveč pričakoval vendar takole na ušes, bi težko rekel da so kaj močnejši od visatonovih 10W zvočnikov, ki sem jih imel pri prejšnjem projektu. Res pa da sem pri tistem projektu imel 2 10W visatonova zvočnika vezana zaporedno, se pravi je vsak dobil pol moči, morda ju zaradi tega nisem pripeljal do stopnje kjer odpovesta.

Naletel sem na zanimiv video, sem kar linkal do sekunde ko se začne. In sicer, izgleda da te pasivni radiatorji naredijo veliko razliko pri basih pri takšnih majhnih zvočnikih. Nekaj pasivnih radiatorjev sem že naročil, je pa tole zelo vidno, če je video pristen:

https://youtu.be/dXz0R1s_J6A?t=229
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 22:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne se tolk koncentrirat na wate, to je bolj ali manj neka številka ki sama po sebi nič ne pomeni. In drži samo v točno določenih pogojih.

Pasivni radijatorji so precej podobni bas portom, ampak so bolj kompaktni. Je pa važno kakšne imaš.

V videu lahko slišiš kaj primerna škatla naredi. Tudi veliki zvočniki nimajo basa, če niso v škatli. Zvok od zadaj izniči zvok od spredaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 13, 2019 16:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bom počakal še na tiste 2x25W ojačevalce ker tale 2x50W se mi zdi slabši, prevsem je veliko šuma, s tistim 2x25w ga ni bilo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 17, 2019 15:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem sprobal z 2x25W ojačevalcem in tudi tukaj "prdi". Očitno si stvari napačno razlagam, če je zvočnik rated 2x25W, ali ni tako da bi moral biti sposoben take moči tudi na max jakosti ? Sploh ker je full range speaker ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 17, 2019 17:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moč zvočnika naj bi običajno bila merjena po IEC 268-5 standardu (kar pomeni da pod ~40 - ~80Hz običajno ne prenese toliko moči kot piše ...). Ta moč je bolj termalna (toliko prenese navitje).

Moč pri zvočnikih ni toliko pomemben podatek kot pri ojačevalcih. Če nočeš da prdi rabiš večji zvočnik z široko gumo okrog. Vsak majhen zvočnik bo prdel pri 20Hz in 2W.

Izmeri koliko watov dejansko gre na zvočnik. Moj stari ojačevalec je clippal že na 1/3 glasnosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 21, 2019 17:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izmeril bom težko ker imam samo multimeter, kot so me podučili z multimetrom ne morem dobro izmeriti zaradi frekvence.

Morda še en podatek. Govorimo o FR8 30W zvočniku, ki kot rečeno prdi. Sem pa na prejšnjem zvočniku vezal zaporedno 2 FR8 10W zvočnika in nista prdela. Kar se mi ponovno zdi zanimivo (2x10W proti 1x30W).

Bi bila morda rešitev, da bi z kondenzatorjem malce porezal nizke frekvence ? Bi s tem zmanjšal prdenje ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 21, 2019 20:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z multimetrom lahko izmeriš, samo moraš predvajati sinus (50Hz recimo) namesto glasbe.

Kaj pa če še s temi probaš zaporedno?

Kondenzator verjetno ne bo preveč učinkovit (tudi spremeni lasnosti zvočnika). Lahko probaš z 100nF ali nekaj takega (mora biti bipolaren).
Bi bila pa opcija da narediš oster filter na vhodu pred ojačevalcem.
Če poslušaš glasbo z manj basa, ali tudi prdi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 2 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe