Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Bluetooth zvoĆØnik
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 15:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede oblike sem mislil nekaj takega. Se pravi na sprednji strani velika zvoĆØnika in port, na straneh manjÅ”a zvoĆØnika

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 15:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

goblinsly je napisal/a:
Planiram na vsakem kanalu imeti zaporedno dva 4 ohmska zvoĆØnika. 2 zvoĆØnika bosta taka kot na sliki, druga dva pa bosta visaton FR8. Seveda bom na vsakem kanalu od vsakega vzel 1 zvoĆØnik.

Dva razliĆØna zvoĆØnika skupaj vezana bo malo ĆØudno, ker impedanca ni enaka. Za to bi potreboval kretnico.
RazliĆØni zvoĆØniki morajo bit v loĆØeni (v drugi Å”katli ali pregrajeni). DrugaĆØe bodo veĆØji manjÅ”e ven odpihnili.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 15:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

goblinsly je napisal/a:
Takole na pamet bi glede max dimenzij rekel 30x20x10cm, se pravi da gre lepo v nahrbtnik.

Torej manj kot 6 litrov notranje prostornine. Zdi se mi precej malo za take zvoĆØnike.

Ne vem, ĆØe boÅ” zadovoljen z rezultatom. Verjetno bo veliko ropota okrog 150Hz nižje pa niĆØ.

Z tem kalkulatorjem lahko uglasiÅ” port: https://www.ajdesigner.com/phpvent/subwoofer_vent_port_equation_length_l.php
Naj bo ĆØim nižja frekvenca. Ožji kot je port bolj bo popaĆØen zvok (sliÅ”i se veter). ƈe je pa Å”irÅ”i mora biti pa daljÅ”i za enako frekvenco.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 23, 2019 18:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OdloĆØil sem se da tokrat naredim zvoĆØnik brez raĆØunanja za ĆØimmanjÅ”e stroÅ”ke in vidim kakÅ”en bo rezultat. Za naslednji projekt pa bom naroĆØil 2 zvoĆØnika pri katerih bom imel vse potrebne podatke da si izraĆØunam pravilno prostornino itd.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 24, 2019 16:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ZvoĆØnik je konĆØan Smile Presenetljivo glasen, nizkih frekvenc je malo kot ste me že nekateri opozorili, za petke ob pivu bo super Smile Skupni stroÅ”ek je bil okol 12ā‚¬.

https://www.youtube.com/watch?v=q3H47MsNV6k&feature=youtu.be
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 24, 2019 20:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem ali je samo zaradi osvetlitve, ampak se mi zdi da se en precej bolj premika kot ta drugi. Dvomim, je taka razlika zaradi kanalov (bas je veĆØinoma mono na posnetkih). To bi bilo lahko zaradi nesimetrije (luknja je bolj blizu enega). Upam, da imaÅ” prav povezane plus pa minus, drugaĆØe ti tudi to uniĆØi bas (ĆØe gre en zvoĆØnik ven medtem ko drugi noter).

Na uĆØ bi ocenil, da je uglaÅ”en na 150Hz. Å e vedno lahko cev daÅ” notri.

Vidim da imaÅ” samo dva Å”ravfa na sprednji stranici. Za bas je pomembno, da Å”katla ne puÅ”ĆØa zraka, zato so ponavadi zvoĆØniki lepljeni.
V videu se vidi kako veter žaganje premika na kotu.

Samo pazi da ti ne pobegne. Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 18:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Testiral sem nove zvoĆØnike z novim ojaĆØevalcem in sem malce razoĆØaran :/

OjaĆØevalec: TDA7492P 2x50W
ZvoĆØniki: FRS 8M 30/50W

Testiral sem sicer samo 1 driver brez Å”katle, ojaĆØevalec sem napajal z 25V. ZvoĆØnik zelo hitro zaĆØne "prdeti". Takole na uĆØ bi rekel da dvomim, da sem mu dal veĆØ kot 15W (samo 25/36V in volume ni bil na max). Vsekakor dosti slabÅ”e kot tisti moji prejÅ”nji zvoĆØniki ki sem jih testiral, so Å”li veliko glasneje brez popaĆØenja. So krive nizke frekvence ? Crying or Very sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 08:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe se premika veĆØ kot +/-2.5 mm potem je verjetno preveĆØ nizkih frekvenc. Stvar bo v pravi Å”katli precej boljÅ”a in tudi basa bi moralo biti precej veĆØ (prejÅ”nji zvoĆØniki so bili veĆØji in predvidevam da bolj primerni za brez Å”katle).
Ne vem pa sicer kaj priĆØakujeÅ”. VeĆØji zvoĆØniki obstajajo z razlogom.

V specifikacijh za TDA7492P piÅ”e 2x25W (pri 10% THD kar pomeni da že moĆØno prdi), tako da razen ĆØe jih imaÅ” veĆØ na vezju je realistiĆØno nekje 2x15W (brez prdenja) kar je popolnoma dovolj za take zvoĆØnike. Na nizkih frekvencah so vsi zvoĆØniki omejeni z premikanjem preden jim zmanjka watov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 19:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Morda sem res preveĆØ priĆØakoval vendar takole na uÅ”es, bi težko rekel da so kaj moĆØnejÅ”i od visatonovih 10W zvoĆØnikov, ki sem jih imel pri prejÅ”njem projektu. Res pa da sem pri tistem projektu imel 2 10W visatonova zvoĆØnika vezana zaporedno, se pravi je vsak dobil pol moĆØi, morda ju zaradi tega nisem pripeljal do stopnje kjer odpovesta.

Naletel sem na zanimiv video, sem kar linkal do sekunde ko se zaĆØne. In sicer, izgleda da te pasivni radiatorji naredijo veliko razliko pri basih pri takÅ”nih majhnih zvoĆØnikih. Nekaj pasivnih radiatorjev sem že naroĆØil, je pa tole zelo vidno, ĆØe je video pristen:

https://youtu.be/dXz0R1s_J6A?t=229
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 22:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne se tolk koncentrirat na wate, to je bolj ali manj neka Å”tevilka ki sama po sebi niĆØ ne pomeni. In drži samo v toĆØno doloĆØenih pogojih.

Pasivni radijatorji so precej podobni bas portom, ampak so bolj kompaktni. Je pa važno kakŔne imaŔ.

V videu lahko sliÅ”iÅ” kaj primerna Å”katla naredi. Tudi veliki zvoĆØniki nimajo basa, ĆØe niso v Å”katli. Zvok od zadaj izniĆØi zvok od spredaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 13, 2019 16:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bom poĆØakal Å”e na tiste 2x25W ojaĆØevalce ker tale 2x50W se mi zdi slabÅ”i, prevsem je veliko Å”uma, s tistim 2x25w ga ni bilo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 17, 2019 15:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem sprobal z 2x25W ojaĆØevalcem in tudi tukaj "prdi". OĆØitno si stvari napaĆØno razlagam, ĆØe je zvoĆØnik rated 2x25W, ali ni tako da bi moral biti sposoben take moĆØi tudi na max jakosti ? Sploh ker je full range speaker ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 17, 2019 17:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MoĆØ zvoĆØnika naj bi obiĆØajno bila merjena po IEC 268-5 standardu (kar pomeni da pod ~40 - ~80Hz obiĆØajno ne prenese toliko moĆØi kot piÅ”e ...). Ta moĆØ je bolj termalna (toliko prenese navitje).

MoĆØ pri zvoĆØnikih ni toliko pomemben podatek kot pri ojaĆØevalcih. ƈe noĆØeÅ” da prdi rabiÅ” veĆØji zvoĆØnik z Å”iroko gumo okrog. Vsak majhen zvoĆØnik bo prdel pri 20Hz in 2W.

Izmeri koliko watov dejansko gre na zvoĆØnik. Moj stari ojaĆØevalec je clippal že na 1/3 glasnosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
goblinsly



Pridružen/-a: Ned Avg 2013 14:33
Prispevkov: 47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 21, 2019 17:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izmeril bom težko ker imam samo multimeter, kot so me poduĆØili z multimetrom ne morem dobro izmeriti zaradi frekvence.

Morda Å”e en podatek. Govorimo o FR8 30W zvoĆØniku, ki kot reĆØeno prdi. Sem pa na prejÅ”njem zvoĆØniku vezal zaporedno 2 FR8 10W zvoĆØnika in nista prdela. Kar se mi ponovno zdi zanimivo (2x10W proti 1x30W).

Bi bila morda reŔitev, da bi z kondenzatorjem malce porezal nizke frekvence ? Bi s tem zmanjŔal prdenje ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 21, 2019 20:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z multimetrom lahko izmeriÅ”, samo moraÅ” predvajati sinus (50Hz recimo) namesto glasbe.

Kaj pa ĆØe Å”e s temi probaÅ” zaporedno?

Kondenzator verjetno ne bo preveĆØ uĆØinkovit (tudi spremeni lasnosti zvoĆØnika). Lahko probaÅ” z 100nF ali nekaj takega (mora biti bipolaren).
Bi bila pa opcija da narediÅ” oster filter na vhodu pred ojaĆØevalcem.
ƈe posluÅ”aÅ” glasbo z manj basa, ali tudi prdi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 2 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe