Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Cizek vintage
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Dogodki v svetu HI-FI-ja, srečanja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mzi.perx

Pridružen/-a: Čet Jun 2008 0:06
Kraj: PIRAN

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2019 18:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

"Piha ali ne piha to je sedaj vprašanje ?" Laughing Laughing

Meni zadaj na bas refleksu cca 30 cm proč, kar ornk liste rože premika Wink

LP Wink
joztom

Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2019 18:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smetimo temo, smo pa veseli poročil o delovanju Cizekov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador

Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Kraj: izola

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 08, 2019 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mzi.perx je napisal/a:
"Piha ali ne piha to je sedaj vprašanje ?" Laughing Laughing

Meni zadaj na bas refleksu cca 30 cm proč, kar ornk liste rože premika Wink

LP Wink

Hahaha, kaj se mi je zgodilo: med preskušanji postavitev MA zvočnikov je bilo potrebno zamašiti eno reflex luknjo (odzadaj). Sledi testni komad in v enem momentu tum, tum, tum - fuk ven - je izstrelilo plastično cev reflexa z zamaškom vred Laughing Laughing da se je zakotalila po tleh...
----------------------------------------------------------------------------------
@andrejS:
zadnja ugotovitev:
C2 sem postavil ležečki na stojala višine suba, sub pa je poleg, nekoliko bolj nazaj.
Bistveno bolj brez vibracij kot če je na subu. Se zelo pozna na definiciji, je mid bistveno bolj bogat z informacijami.
Tako se pridobi še dodaten vpliv, ker se lahko sub dokaj neodvisno postavlja.
Zvočno pa kar padeš v dvorano, je že magija na delu.
AndrejS

Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 11, 2019 09:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ambassador:

Pa sej ti pravim, da lezecki. Glede pozicije suba sem pa kar odnehal.

Razlog je sledec. Pri 200Hz valovna dolzina ~1.7m in dejansko bi se dalo nekaj tunat, pa sem se raje odlocil, da porinem na zid, da dobim vso emisijo naprej in sem cisto zadovoljen. Poleg tega, da je rezultat odvisn od kje sedis, velikosti sobe itd..
Mozno je, da obstaja bolj optimalna resitev, a ne zivim sam, in nek kompromis mora obstajat.

Probaj, sej je bookshelf zvocnik.

A.
Nazaj na vrh
ambasador

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 11, 2019 10:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...Probaj, sej je bookshelf zvocnik...
Veš da je tudi to v repertoarju preskusov. Je opcija, ni pa magija od zvoka.
Prepričalo me je predvsem ko sem same dvojke postavil v regal in jih zadelal vse okoli s ploščami in knjigami, da so bili kot v studiju poravnani z okolico.

Tako s subom pa C2 1,3m od zida spredaj, 3m narazen in še vedno je skoraj meter do bočnega zida. Sub pa 'šetam' okoli - eno zaradi fazne razlike, drugo je valovna dolžina na rezu in posledično izbira razdalje. Seveda je zaćinjeno z akustiko prostora, da je bolj nepredvidljivo. Sicer pa, magija.
AndrejS

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 11, 2019 11:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Me veseli, da nisem edini, ki je prepoznal ta mali cudez.
Se pa sprasujem, kako je tak zvocnik sel mimo vsega,
brez da bi kdo opazil. Na njegovim zelniku pa rastejo svetnovne firme.

A.
Nazaj na vrh
ambasador

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 09:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Velik prostor ima to prednost, da so problematični odboji pomaknjeni nižje po spektru in je midbas avtomatsko jasnejši. Prav v zvezi s prostorom se kažejo zanimive ugotovitve: vlada (upravičeno za večino) prepričanje, da so za velike zvočnike potrebni bass trap-i za ublažitev bobnenja in so veliki prostori neobhodni. A že praksa japoncev, ki ogromne troblje nameščajo v mini apartmaje/za povrh vezane na lampaše ki niso biser kontrole basov/ kaže na to, da je problem drugje.

No, ko primerjam bas področje Cizek sistema (C2+MG27) na eni strani in MonitorAudija (gold20) je to po glasnosti in balansu kar podobno. Po kakovosti pa je velika razlika: medtem ko bas reflex MA-ja bolj približno odigra ta del, je Cizek izrezljan, definira vsako noto in njen zven. Posledično eden 'muti', drugi odigra base lahkotno, transparentno, zračno, se čudiš da tako velike kište ne momljajo in zasitijo prostora z basi. Pri reflexu pa si želiš več definicije in zlahka padeš v skušnjavo tube trapov. Sigurno nekaj spucajo a izvirni greh očitno ni v akustiki prostora, nego v (ne)resoluciji basa. V bistvu ko zvočniku daš eno frekvenco, on ti jih sproducira zraven še cel šopek izmišljenih, poleg tega da podaljša trajanje vseh not. - to umestiš v prostor, ki samo čaka - in je šagra tu.

Pri tem je dobro vedeti da ima moj MA dva reflexa, enega spredaj drugi zadaj - eden na 40Hz, drugi na 60Hz (dual tuning). Tako ni problemov s potenco basov, a je po kakovosti zasrano celo področje izpod 150Hz. Da se ne bi narobe razumeli, bas od tega modela mi je bistveno bolj všeč od večine konkurence. Lahko rečem najmanjše zlo.

Niti ko smo testirali MC2 kilovatni ojačevalec na Cizek sistemu ni bilo problemov z bobnenjem ali zasitenjem 18m2 prostora. Zanimivo, ane?

Včeraj mi je na domu pel Slovenski oktet, čista uživancija.
vintagesonic

Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 11:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AndrejS je napisal/a:

Seveda membrana ne premakne dovolj zraka, da bi premaknila
20kg tezko ohisje. Masa membrane je dovoljsna, da se zvocnik delno odrine od nje (zelo malo vsako krat).
Pocasi pa vidis da koraka iz svoje pozicije. In tudi sam trdim, da je potrebno samo ustrezno blokirat zvocnik, kar sploh ni treba dosti.

Kot sem omenil, predstavljaj si nekoga, ki na kotalkah vrze medicinsko zogo in ga pri tem odnese malo nazaj. Ali drugace, 2 drsalca, ki si podajata zogo in pocasi lezeta narazen zaradi tega poceja.

Andrej, ali še vedno vztrajaš na tezi, da se zvočnik premakne zaradi delovanja membrane na zrak okolice, ali je mogoče "premikanje zvočnika" po drsni površini vseeno posledica neustreznih dušenj vibracij ohišja zvočnika pri reprodukciji nizkih frekvenc? Very Happy

LP
Nazaj na vrh
AndrejS

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 12:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vintagesonic je napisal/a:
AndrejS je napisal/a:

20kg tezko ohisje. Masa membrane je dovoljsna, da se zvocnik delno odrine od nje (zelo malo vsako krat).
Pocasi pa vidis da koraka iz svoje pozicije. In tudi sam trdim, da je potrebno samo ustrezno blokirat zvocnik, kar sploh ni treba dosti.

Kot sem omenil, predstavljaj si nekoga, ki na kotalkah vrze medicinsko zogo in ga pri tem odnese malo nazaj. Ali drugace, 2 drsalca, ki si podajata zogo in pocasi lezeta narazen zaradi tega poceja.

Andrej, ali še vedno vztrajaš na tezi, da se zvočnik premakne zaradi delovanja membrane na zrak okolice, ali je mogoče "premikanje zvočnika" po drsni površini vseeno posledica neustreznih dušenj vibracij ohišja zvočnika pri reprodukciji nizkih frekvenc? Very Happy

LP

Vintage,

Bos moral enkrat videt v zivo.
Takrat bos najbrz posvecal pozornost popolnoma drugim stvarenm.

Nisem pa nikoli rekel to kar si ti spodaj napisal. Preberi se enrkat.

Saj si dovolj star, da razumes stvari. Skoda je tipkovnice, pa tudi
nekoliko sem obupal deliti znanje, ker se vedno najde nekdo, ki mu
napisano ni po godu. Torej nic Wink bo slo tudi brez mene.

Andrej

Nazadnje urejal/a AndrejS Čet Mar 28, 2019 12:29; skupaj popravljeno 4 krat
Nazaj na vrh
LightBit

Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Pri tem je dobro vedeti da ima moj MA dva reflexa, enega spredaj drugi zadaj - eden na 40Hz, drugi na 60Hz (dual tuning). Tako ni problemov s potenco basov, a je po kakovosti zasrano celo področje izpod 150Hz. Da se ne bi narobe razumeli, bas od tega modela mi je bistveno bolj všeč od večine konkurence. Lahko rečem najmanjše zlo.

Ne poznami sicer tvojih zvočnikov, ampak lahko probaš obložiti port z filcom. Sploh 60Hz port.
Bass reflexi so zelo slabi že zelo malo pod resonanco. Premikanje membrane se poveča in v portu nastane vihar, zvoka pa ni (razen popačenja zaradi poplesovanja membrane in turbolence v portu).
Zaprta škatla je precej bolj kontrolirana pod resonanco. Seveda ima to svojo ceno.
ambasador

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 12:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AndrejS je napisal/a:

LP

Glede na to, da sem ta pojav opazoval na istih takih zvočnikih, bi dodal še en vzrok, ki se mi zdi verjetnejši: reakcija zvočnika v stiku s tlemi.
Če zvočnik obesiš na elastike - mimogrede Danley-i priESE Lab so preko elastik obešeni na alu okvir okoli zvočnika - ostane samo vibracija stranic kot stranski produkt.
Če pa je postavljen tako, da je spodnja površina v stiku s tlemi, pride do refleksij vibracij: v tem primeru imamo dva wooferja enega iznad drugega, ki pri vibriranju zaradi razdalje od tal tvorita moment. Za večino frekvenc je zvočnik fiksiran (z maso in pa ozemljen), obstajajo pa določene frekvence, ki v kombinaciji z maso ohišja in elastičnostjo vpetja (postavitev na tla ni dovolj toga, vsaj za vse frekvence ne) - povzroči rekacijo (odboj nekaterih frekvenc) in to stori ohišje vibrirat, tokrat naprej - nazaj okoli vrtišča (sprednji rob ohišja v stiku s tlemi - oziroma bolj verjetno enega od sprednjih vogalov, ker stik roba ni perfektno raven s tlemi).
Tako sem razmišljal, podstavil filc na tla in nanj sub - et voila - problem je izginil. Prej pa se je zgornja škatla s tresenjem sprehajala.

Lahko bi poskusil s konicami, a glede na to, da imam lesen pod, bi se samo še ta tresel in bi problem premaknil iz enih frekvenc na druge.
--------------------------------------------------------------
To še ne pomeni, da se stranice zvočnikov ne tresejo, niti da niso tudi one lahko udeležene v tem plesu vibracij.
Kakorkoli, fenomen sprehajanja zvočnika se je pojavljal pri reprodukciji zelo nizkih frekvenc, ki so izven spektra tresenja stranic (kot gledam meritve Stereophila, se te nahajajo v rangu 200/400Hz).

Lahko da prav razmišljam, lahko ne. Vsekakor pa velja ta recept preizkusiti.
Vem pa, da se pri meritvah zvočnikov v laboratorijih podstavi filc izpod naležne površine.
Zelo preprosto se preveri ali je ohišje kot celota dovolj pri miru: s prstom na špici vogala zvočnika.
NCC2000

Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 13:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Preprečitev obračanja g. Isaaca v grobu verjetno ni namen tega foruma, zato bi podal je en osebni nasvet:

@ambasador, ne naredi napake!
Nazaj na vrh
vintagesonic

Pridružen/-a: Sre Mar 2010 17:24

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 13:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:

Glede na to, da sem ta pojav opazoval na istih takih zvočnikih, bi dodal še en vzrok, ki se mi zdi verjetnejši: reakcija zvočnika v stiku s tlemi.
Če zvočnik obesiš na elastike - mimogrede Danley-i priESE Lab so preko elastik obešeni na alu okvir okoli zvočnika - ostane samo vibracija stranic kot stranski produkt.
Če pa je postavljen tako, da je spodnja površina v stiku s tlemi, pride do refleksij vibracij: v tem primeru imamo dva wooferja enega iznad drugega, ki pri vibriranju zaradi razdalje od tal tvorita moment. Za večino frekvenc je zvočnik fiksiran (ozemljen), obstajajo pa določene frekvence, ki v kombinaciji z maso ohišja in elastičnostjo vpetja (postavitev na tla ni absolutno toga, vsaj za vse frekvence ne) - povzroči rekacijo (odboj nekaterih frekvenc) in to stori ohišje vibrirat, tokrat naprej - nazaj okoli vrtišča (sprenji rob ohišja).
Tako sem razmišljal, podstavil filc na tla in nanj sub - et voila - problem je izginil. Prej pa se je zgornja škatla s tresenjem sprehajala.

Lahko bi poskusil s konicami, a glede na to, da imam lesen pod, bi se samo še ta tresel in bi problem premaknil iz enih frekvenc na druge.
--------------------------------------------------------------
To še ne pomeni, da se stranice zvočnikov ne tresejo, niti da niso tudi one lahko udeležene v tem plesu vibracij.
Kakorkoli, fenomen sprehajanja zvočnika se je pojavljal pri reprodukciji zelo nizkih frekvenc, ki so izven spektra tresenja stranic (kot gledam meritve Stereophila, se te nahajajo v rangu 200/400Hz).

Lahko da prav razmišljam, lahko ne. Vsekakor pa velja ta recept preizkusiti.
Vem pa, da se pri meritvah zvočnikov v laboratorijih podstavi filc izpod naležne površine.

Izhodišče za omenjeno debato je bil moja dobronamerna replika in sicer:

AndrejS je napisal/a:
PS: Bodi pozoren, da ti CII ne pade iz suba dol. Pri visokih glasnosti se kaze vztrajnost 8" membrane driverja tako, da rada premika box naokrog.

Če se vibracije bass driverja prenašajo na samo ohišje zvočnika, to ni ravno impresivna informacija za kvaliteto izdelave in konstrukcijo samega ohišja zvočnika.

LP

S tem sicer nisem hotel ničesar prejudicirati, hotel sem samo nakazati smer problema. Rešitve omenjenega problema so nakazane v vaših postih, vendar vzrok problema ostaja enak, se zaradi rešitve ni nič spremenil.

Da ne bo izpadlo da se lovimo za oslovo senco konkretna osebna izkušnja, ki je tudi foto dokumentirana.

Zvočniki ki so na fotografijah imajo enormno zalogo moči in vsled tega lahko producirajo tudi enormni zvočni tlak tudi na zelo nizkih frekvencah, čeprav za vsakdanje delo ali poslušanje to ni nikoli potrebno. Za nizko frekvenčno sekcijo je moči več kot 2 KW, za srednjetonsko območje cca 600 W in za visokotonsko območje cca. 300 W za en stereo kanal. Večina običajnih zvočnikov niti v totalu ne dosega moči 300 W, zato nekatere dileme takoj odpadejo.

Zvočniki so umeščeni v monitorsko steno brez fizične pritrditve, ampak so samo položeni na ustrezno betonsko podlago preko ustrezne podloge. Zvočniki so zaradi geometrije "sweet spota" precej nagnjeni, kar na nek način še bolj problematizira možnost opcije, da bi čez določeno časovno obdobje zaradi problema, ki je omenjen v vaših postih, enostavno padli na tla in se po vsej verjetnosti precej poškodovali. Spodji rob zvočnika je približno na višini 1,6 m od tal. Torej imamo situacijo ki kaže, da bi šlo lahko vse narobe v smeri vibriranja in posledično premikanja zvočnika.

Zaradi same ustrezne konstrukcije zvočnika pojava ni zaslediti. Zvočnik tudi pri maksimalni obremenitvi popolnoma nič ne vibrira ali se "odriva". Ostaja na istem mestu že več kot 15 let brez vidnih znakov bilo kakšnega drsenja.

Torej, da ne bomo razširili debato spet v smeri, ki ne bi nekaterim ustrezala.

Moje izhodišče je bilo samo dejstvo, da v primeru ustrezne konstrukcije zvočnika nezaželjenih stranskih efektov ne bi smelo biti.

Namesto tega pa dobim replike v stilu:

AndrejS je napisal/a:
Ohisje je 3/4inch iverka, to ni problem. Nasprotno, govori o konjski konstrukciji driverja.Andrej

LightBit je napisal/a:
Sedaj mešate premikanje celotne škatle in vibriranje stranic.

@vintagesonic, zvočniki premikajo zrak, ni pa to glavni razlog za premikanje škatle.

Hallo?

LP

P.S.

AndrejS je napisal/a:

Vintage,

Bos moral enkrat videt v zivo.
Takrat bos najbrz posvecal pozornost popolnoma drugim stvarenm.

Skoda je tipkovnice, pa tudi nekoliko sem obupal deliti znanje, ker se vedno najde nekdo, ki mu napisano ni po godu. Torej nic Wink bo slo tudi brez mene.

Andrej

Z vsem dolžnim spoštovanjem, ker te imam za zelo konstruktivnega sogovornika

Ad informandum

Nisem lastnik Cizekov, zato nimam nobenih osebnih preferenc ( pro - kontra ) do teh zvočnikov. Debata je zgolj na teoretičnem nivoju. Občasno celo zelo zanimiva, občasno pa nekatere malce zanese, ampak to je njihova legitimna pravica na forumu.

Da pa zvočniki zvočniki "poplesujejo" po tleh, ti pa lahko brez problema popolnoma verjamem.

Ampak jaz se s tem ne bi osebno hvalil Very Happy

Če na koncu seštejes vse pluse in minuse zvočnikov in če ti dajo ustrezen poslušalski užitek je namen dosežen. Ni kaj dodati.

Nazadnje urejal/a vintagesonic Čet Mar 28, 2019 14:01; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
NCC2000

Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 13:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
Hehe, moj greh je samo v entuziazmu Very Happy ostalo je prirojeno Very Happy

Ne resno mislim, ne gre za greh, ravno nasprotno.
Naj glasbeni entuziazem prevlada audiofilskega, ne naredi napake!

P.S: vem, da si zbrisal tole zgoraj, ampak gre za najprisrčnejši post v tej temi, ga je škoda Very Happy Very Happy Very Happy
Nazaj na vrh
ambasador

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 14:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:
Preprečitev obračanja g. Isaaca v grobu verjetno ni namen tega foruma, zato bi podal je en osebni nasvet:

@ambasador, ne naredi napake!

Moj glavni greh je v entuziazmu Laughing
Mislim pa da je ta debata splošnega interesa, ker če zvočnika ne uspeš umiriti, nisi iz njega potegnil kar lahko nudi.

Vsekakor NE SMEŠ dovoliti da se podloga zvočnika trese, kot je to v tem primeru ko je satelit direkt na sub-u. Če se ne uspe, je bolje satelit postaviti na svoj dovolj visok in dober podstavek in sub potem temu primerno razmestiti.
Poglejte samo kako Bowers vpne tweeter v masivno aluminijato ohišje in vse skupaj elastično vpne na glavno ohišje. katero ima preko 90kg za model 802 recimo. Fina nihanja membrane tweeterja bi bila v nasprotnem zelo kompromitirana.

Nekje sem objavil link do študije, kjer so obravnavali problematiko tudi za mini zvočnike - kdaj kateri podstavek in kateri vmesnik (konice, blue tack..) uporabiti. Zaradi posebnosti od primera do primera ni univerzalne rešitve. Komercialni zvočniki si pač ne morejo privoščiti luksuza dovolj velike mase, ki bi to reševala po defoltu.
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Dogodki v svetu HI-FI-ja, srečanja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Naslednja
Stran 13 od 16

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu