Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Meritve elektriĆØne napeljave
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1605
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 00:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
KolikÅ”no razmerje moĆØi (loĆØilni trafo:dejanska poraba) priporoĆØaÅ”?


Za probat prepreĆØit vpliv na brnenje, je dober vsak od nekih 100 VA naprej, ĆØe nimaÅ” ravno A klase ojaĆØevalca. Za kaj veĆØ pa moĆØnejÅ”i, lahko tudi 1,5 ali 2 kVA.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 12:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NCC2000 je napisal/a:

...Pa ti muska preko UPS-a tudi drugaĆØe Å”pila, ali je problem le v brumu trafota?


Danes sem si vzel nekaj minut za testiranje. Ta UPS seveda ni primeren za dnevno sobo, ker je ventilator preglasen, vendar me je zanimalo kako sistem Å”pila preko UPSa. Amp sem na UPS prikljuĆØil z navadnim raĆØunalniÅ”kim kablom (pa Å”e dva sem Å”tukal, ker je bil eden prekratek). Vse je Å”lo mimo Isoteka. Amp je mrtvo tih, nobenega brnenja.

Moram reĆØi, da je bil zvok zelo dober. Basi so ĆØistejÅ”i in hitrejÅ”i, imam obĆØutek da tudi nekoliko manj globoki (kar mi ni preveĆØ vÅ”eĆØ). Vse zveni nekoliko bolj detajlno in hitro.

No, to je prvi vtis po 15 min. posluÅ”anja. Danes bom nabavil malo boljÅ”i in daljÅ”i 220V kabel. Bom Å”e zveĆØer testiral in kaj napisal.

Predvsem me zanima, kakÅ”na bo razlika, ĆØe na UPS priklopim tudi Cantato in pa kakÅ”en bo efekt, ĆØe nanj priklopim kar Aquarius (ali pa le-ta sploh ni veĆØ potreben, ĆØe imaÅ” UPS) z vsemi prikljuĆØenimi napravami.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zvocnik



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 22:12
Prispevkov: 786
Kraj: Piran

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 13:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker živim v mestu kjer napetost v odvisnosti od sezone niha od 190V do 230V sem si omislil Automatic Voltage Regulator, ki svoje delo opravlja po priĆØakovanjih. Seveda tisto obĆØasno ā€˜Å”krtanjeā€™, ko se napetost izravnava in pa ventilator, ĆØe se vse segreje do te mere, sta Å”e najmanjÅ”i problem. Sploh, ĆØe se upoÅ”teva, da prihaja tudi do tako nizke napetosti, da se kakÅ”na naprava ne more niti vklopiti. UĆØinke na zvok ob takih nihanjih napetosti ni treba posebej omenjati. Seveda obstaja možnost obvoda AVR-ja oz direktnega napajanja.
Pravtako je ozemljitev Hi-Fi linije izvedena direktno v zemljo, torej loĆØeno od omrežja.

Lp
_________________
Information is not knowledge
Knowledge is not wisdom
Wisdom is not truth
Truth is not beauty
Beauty is not love
Love is not music
Music is the best !

FZ


Nazadnje urejal/a zvocnik Sre Dec 05, 2018 01:08; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041 737 410
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 13:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivo...
No, jaz nimam problemov z nihanjem napetosti, tudi ozemljitev je v redu. Transformator je oddaljen cca. 100m. Mene oĆØitno muĆØijo "DC smeti".

Ali bi zaradi tega lahko "prijel" distributerja elektrike, da oni nimajo vse porihtano?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zvocnik



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 22:12
Prispevkov: 786
Kraj: Piran

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 17:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Ali bi zaradi tega lahko "prijel" distributerja elektrike, da oni nimajo vse porihtano?


Vsi el. distributerji imajo pogoje dobave el. enegije objavljene na spletnih straneh. Pogoji so tako ohlapni, da jim niĆØ ne moreÅ”.

Torej - loĆØilni trafo bo najbrž reÅ”il težavo.

Lp
_________________
Information is not knowledge
Knowledge is not wisdom
Wisdom is not truth
Truth is not beauty
Beauty is not love
Love is not music
Music is the best !

FZ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 041 737 410
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 18:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali loĆØilni trafo kaj brni?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 21:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej, celotni Aquarius sem priklopil na UPS, in to z moĆØnejÅ”im kablom z IEC C19 konektorji. Tako so imele od novega vira elektrike korist vse naprave. Za test sem posluÅ”al nekaj CDjev, ki jih dobro poznam.

Razlika je opazna. NatanĆØneje definiran oder, hitrejÅ”i tempo, no tega iz kakÅ”ne tiÅ”ine prihaja zvok, nisem mogel testirati, ker me je pri tem motil precej glasen Å”um ventilatorja. Lahko bi rekel, da je stopnja izboljÅ”ave približno eneka, kot takrat, ko sem iz navadnega razdelilca preÅ”altal na Aquarius.

Sedaj se postavlja vpraÅ”anje, ĆØe bo loĆØilni transformator prinesel enak kvalitetni napredek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 21:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Opazil pa sem nekaj zame zelo nenavadnega: pred ĆØasom sem na mojem ampu izmeril kje ima fazo. Pri meritvi se gotovo nisem zmotil. Razen tega sem bral test kjer so fazo izmerili na isti strani.

Brez UPSa amp vedno brni, ne glede na to kako je obrnjen kabel.
Preko UPSa amp vedno brni, ĆØe je faza kabla na isti strani kot sem izmeril.
Preko UPSa amp nikoli ne brni, ĆØe je faza kabla na nasprotni strani kot sem izmeril.

Kaj to pomeni?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
giroskop



Pridružen/-a: Čet Dec 2010 16:48
Prispevkov: 163
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 22:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav !

UPS se od UPS-a razlikuje, zato bi bilo zaželjeno, da napiŔeŔ kakŔen tip te naprave uporabljaŔ. Ali je navaden UPS, ki pretvarja na 230V le v primeru izpada napetosti, ali je UPS take vrste kjer je pretvorna stalna?

Lp Franci
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 23:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

giroskop je napisal/a:
Pozdrav !

UPS se od UPS-a razlikuje, zato bi bilo zaželjeno, da napiŔeŔ kakŔen tip te naprave uporabljaŔ. Ali je navaden UPS, ki pretvarja na 230V le v primeru izpada napetosti, ali je UPS take vrste kjer je pretvorna stalna?

Lp Franci


Stalno pretvarja.
Gre za UPS, ki se sicer uporablja za raĆØunalniÅ”ke strežnike. Model Netys RT 1,7 kVA firme Socomec. Baje ohranja ĆØisto sinusoido.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

... oziroma generira izmeniĆØni tok s ĆØisto sinusoido
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 08:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

benma je napisal/a:
Ali loĆØilni trafo kaj brni?


Meni je brnel obĆØasno.
Mislim da brni kadar je prisotna DC (enosmerna) napetost v omrežju. Tudi kadar sem sliÅ”al fen / suÅ”ilec las / je brnelo. Menda zato ker se poloviĆØna moĆØ grelca dosega tako, da gre tok preko diod na grelec _ preskoĆØi eno polperiodo sinusoide.

Isto tako sem opazil, da brnijo toroidi v ojaĆØevalcih kadar je problematiĆØen tok.
-----------------------------------------------------------------------------------------
LoĆØilni trafo sem dal proĆØ, ker suma sumarum nisem bil zadovoljen. NamreĆØ, kadar je bil tok kontaminiran, je sigurno nekoliko pomagalo - kadar pa je bil tok ĆØist, je bilo bolje posluÅ”ati brez njega. To sem v par letih tolikokrat preklopil, da sem se prepriĆØal. Na koncu je ostal v kotu neuporabljen in nisem ĆØutil potrebe po njem.

Res pa sem ĆØisto zadnji uporabnik na žici in sem zelo blizu trafo postaje, vmes pa samo Å”e drugih 5 gospodinjstev.
Se je pa tok bistveno izboljÅ”al ko so mi letos zamenjali stari Å”tevec za novega, ki izgleda kot novoletna jelka z vsemi raznobravnimi luĆØkami Laughing
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JJAB



Pridružen/-a: Sob Apr 2014 0:05
Prispevkov: 197
Kraj: Moon

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 10:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
benma je napisal/a:
Ali loĆØilni trafo kaj brni?


Meni je brnel obĆØasno.
Mislim da brni kadar je prisotna DC (enosmerna) napetost v omrežju. Tudi kadar sem sliÅ”al fen / suÅ”ilec las / je brnelo. Menda zato ker se poloviĆØna moĆØ grelca dosega tako, da gre tok preko diod na grelec _ preskoĆØi eno polperiodo sinusoide.

Isto tako sem opazil, da brnijo toroidi v ojaĆØevalcih kadar je problematiĆØen tok.
-----------------------------------------------------------------------------------------
LoĆØilni trafo sem dal proĆØ, ker suma sumarum nisem bil zadovoljen. NamreĆØ, kadar je bil tok kontaminiran, je sigurno nekoliko pomagalo - kadar pa je bil tok ĆØist, je bilo bolje posluÅ”ati brez njega. To sem v par letih tolikokrat preklopil, da sem se prepriĆØal. Na koncu je ostal v kotu neuporabljen in nisem ĆØutil potrebe po njem.

Res pa sem ĆØisto zadnji uporabnik na žici in sem zelo blizu trafo postaje, vmes pa samo Å”e drugih 5 gospodinjstev.
Se je pa tok bistveno izboljÅ”al ko so mi letos zamenjali stari Å”tevec za novega, ki izgleda kot novoletna jelka z vsemi raznobravnimi luĆØkami Laughing


Biti zadnji uporabnik elektrike v ulici je po mojih izkuÅ”njah najslabÅ”e. ElektriĆØne naprave neprijetno hitro in pogosto crkujejo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 10:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko bereÅ” Elliotta, vidiÅ”, da ni potreben nobeden loĆØilni trafo, ampak dodatno vezje pred obstojeĆØim toroidom, ki izloĆØa DC iz AC 240V dovoda. To vezje mora imeti zadosti kapacitete za vrÅ”ni tok transformatorja. Edino, kar me moti je, da tega v vrhunskih ojaĆØevalcih Å”e nisem opazil. Zdaj pa, ĆØe ne Å”kodi se splaĆØa probat. ƈe koga zanima, damo lahko vezje delat na Kitajsko. Bi bilo pa treba kondenzatorje sestavit, ker za 400V ni tako velikih vrednosti v enem kosu, ali je prekonjsko.
Slika je last Elliott Sound Products:

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojcb



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 17:41
Prispevkov: 455
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 05, 2018 11:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Ko bereÅ” Elliotta, vidiÅ”, da ni potreben nobeden loĆØilni trafo, ampak dodatno vezje pred obstojeĆØim toroidom, ki izloĆØa DC iz AC 240V dovoda. To vezje mora imeti zadosti kapacitete za vrÅ”ni tok transformatorja. Edino, kar me moti je, da tega v vrhunskih ojaĆØevalcih Å”e nisem opazil.


40+ let sem imel težave z gramofoni, stalno prisoten elektriĆØni brum, menjal sem ojaĆØevalce, gramofone itd., stalno isto, kupil zelo ugodno PS Audio 600 generator elektrike, (50kg) - niĆØ boljÅ”e, samo dinamiko mi je znižal.
In nato sem enkrat zamenjal obstojeĆØo konĆØno stopnjo za Mark Levinson 23.5 amp. Prvo kar me je vrglo na rit je bilo, da je gramofon ni imel nikakrÅ”nega bruma veĆØ in to bilo kateri gramofon sem priklopil.
Se pravi, da je nekaj na temu, kar pravi @joztom. Idea
_________________
Glasba je kot ženska, v njej lahko neizmerno uživaŔ......
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 3 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe