Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

JBL - Še vedno kvalitetna firma?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 13, 14, 15  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 14:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LightBit je napisal/a:
@AndrejS: Hvala za link. Jaz imam zato raje številke in grafe.

Saj jaz tudi, ne sekiraj se. Se bolj pa teorijo, ki jih generira.

Mislim, da ni ravno posebno specialen dan za komuniciranje, je pa dejstvo,
da ko nekdo omeni nivo na katerem se diskutira, se tu precej ljudi uzali namesto zamisli.
Pa se to se zgodi zelo poredko in se takrat je prevec.


Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 14:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...počasi prihajamo v "trdo"...
...punchy..This is related to system speed as well as to volume contrast...
...the loudest peak it will pass without distortion..

Torej speed without distortion..
To lepo ponudi extremen lampaš v A klasi na zvočnikih nominalno 8 ohm, z občutljivostmi 93db in več db...Lahko tudi SET, če imamo še bolj občutljive zvočnike..
Obstaja nekaj kombinacij (- eno sem našel) za doseganje solidnega rezultata v tem smislu...
Je tudi nekaj kreacij solid state, ki pridejo blizu (- v stilu Spectral, nekateri YBA in podobno), a z malenkostno okrnjeno muzikalnostjo.. Povprečen solid state nima speed in fin karakter, če govorimo o pokrivanju celotnega spektra.., razen za biamping za pokrivanje bas področja (- je nekaj končnih stopenj z dobrim timbrom in kontrolo basa..)


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 14:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali pa kakšen hud OTL, da dobimo še več transparence.
Wink
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 14:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

..ja, ima OTL podobno transparenco, kot omenjeni lampaši, a ni primeren za optimalen drive celotnega področja , na basu je žal okrnjen..Za biamping pa - ok..

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 14:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pinus je napisal/a:
..ja, ima OTL podobno transparenco, kot omenjeni lampaši, a ni primeren za optimalen drive celotnega področja , na basu je žal okrnjen..Za biamping pa - ok..
lp

Odvisno od impedance na basu. Ali pa kako močan je že v osnovi. Meni se moj zdi veliko bolj suveren, na zanj skoraj neustreznem bremenu kot ogromen solid state MC2. Pa ko govoriš o timbru basa, se mi zdi da OTL lahko pričara timber, ki je resnično naraven.V mid področju pa itak, glasovi dobijo pravo humano noto, ki je drugje še nisem zasledil.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.


Nazadnje urejal/a berni Sre Sep 19, 2018 15:00; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 14:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

... da je bolj suveren, kot tisti MC2, ti kar verjamem..
.. a zgoraj sem (- oz. so) omenili tudi besedo punchy..
Tule pa se pri OTL in verjetno Maggies zatakne.., pa nič hudega...


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
berni



Pridružen/-a: Pon Jan 2010 11:49
Prispevkov: 1407
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 15:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pinus je napisal/a:
... da je bolj suveren, kot tisti MC2, ti kar verjamem..
.. a zgoraj sem (- oz. so) omenili tudi besedo punchy..
Tule pa se pri OTL in verjetno Maggies zatakne.., pa nič hudega...


lp

punchy pa zagotovo ne, samo je to bolj omejitev Mg kot OTL. Ker je na velikih xxx zelo suvereno pognal tudi spodnje registre.
_________________
Lp
Bernard
--------------
Live and let live.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 15:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. sem že slišal tvoj OTL v Trstu in so mi znane njegove zmogljivosti in karakteristike.., čeden izdelek, primeren v določenih kombinacijah..
Isto velja za planarje, ki imajo v tem primeru večji vpliv na celoten rezultat.. Mislim, da smo že enkrat o tem..
Dobro poslušanje...


lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 19:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bogomir 4051 je napisal/a:
Od pianisima do fortisima v skladbi je to čemur rečemo dinamika. Vendar je to le makrodinamika. Vse kar je niansiranj v glasnosti vmes pa je mikrodinamika.
lpm


Ta teoretiziranja so kot srednjeveška sholastika, žal kot večina audiofilskih (ne inženirskih) debat.
Kot pravi Andrej, - palamudenje, razlog upad resnosti v literaturi , znanstvenega pristopa in resnega recenziranja. Če gledate stare firme (Electro Vioce, Acousruc R, Cizek, Jbl,Alisson, Altec..) so to vse delali PdD-ji, ter obljavljali v znanstveni publicistiki in literaturi.
Potem se je začel marketing, in FDV-jevsko nakladanje, profanacija, pa ne samo v audio svetu , - vsega. Vsak si predstavlja po svoje, "vsi celi in zdravi, samo malo bolj neumni.", žal točno to!
Ene stvari so se od tistih časov prijele, pa niso nič bolj stupidne od najnovejših.
Tala je recimo "detajl". Pa kje ste detajl kadarkoli videli v glasbi? Detajl je na filmu, ko nekaj ekstremno od blizu posnameš, in približaš. Umetno hipertrofiraš, "povečaš". Muzika ima pač nek spekter, če spodnje oktave štimajo, ali kot bi rekel Ambasador low level informacija oz. noise floor se zgoraj stvari postavijo "pinpoint", so čiste in lepe, izzvenevajo ter "plavajo" v spodnjih oktavah (atmosferi). Gre za merilo, harmonijo in pravilna razmerja. In to je to. Če ljudje danes slišijo resnično dinamičen zvočnik po celem spekrtu (zvok je zelo umirjen), se jim bo zdel "nedinamičen" v primerjavi z novodobnimi ropotuljami.
Fascinacija nad "detajlom", ki jo audiofili opevajo je posledica malih midbas in bas enot, nižje okrave se matrajo, ne "predihajo", zgoraj pa vse "pade ven" intruzivno in predimenzionirano. Pri Altecih, večjih starih Jbl tega ni. Gre za čisto osnovno fiziko (velika škatla, veliki drajverji), ki šele lahko vzpostavi razmerja, pravo merilo in v rezultatu harmonijio. Pa koloracije gor al pa dol. Če zvočnik fizično ne zmore, in vleče iz petnih žil tud razmerji in harmonije ne more bit, so podrta. Ko poje Pavarotti ima še 30% rezerve, tenor diha, ko žgoli kak tretjeligaš pa žilo na vratu za palc debelo, in komaj stiska...
Druga taka banana je "transparenca". En zvočnik igra zelo transparentno, drugi pa ne ocenijo audiofili, - ma nemoj? Impulzivna hitrost, Qtc.... Transparenca ni nič drugega, kot umanjkanje popačenj oz. koloracij. V ribniku je lahko voda kalna, manj kalna ali pa čista. Man ko je popačenj, (kalnih delcev) , bolj bo voda čista, to je vse. Transparenca "na sebi" v reprodukciji glasbe ne obstaja, je posledica kupa faktorjev. Čisti produkt audiofilske domišljije in novoreka. Enako kot "detajl".

Isto je čista sholastika modrovat okoli "dinamike" . Enako "na sebi" ne obstaja. Izmerijo se lahko številke in grafike, kar edino stoji ter da neko informacijo. Dinamika je posledica celega kupa parametrov in lastnosti. Transparenca lahko naredi zanjo mnogo več kot Impulzivna hitrost in Qtc skupaj, recimo. Preprosto gre za information retrieval, od najbolj subtilne tihe pasaže do creshenda in vso mikrodinamiko vmes. Pravilno in hitro podajanje razmerji in perspektive.

Če se pogovarjamo na FDV jevskem nivoju pa je "dinamika" zgolj in samo to, kako glasbeniki na odru komunicirajo med seboj. In to je BISTVENO, vsa sol in žmoht glasbe. Kako intonirajo, frazirajo, vstopajo, kontrastirajo Kako subtilno je sistem sposoben podat intonacijo, ritem, notranji ritem, tišino...
Zdej pa, če špila Miles Davis, Coltrane se to mirno zgodi in v polnosti zapoje na fullrange driverju , Cizekih, Harbretih... Če je pa posnetek Rimskih pinij, rabiš pa rakete ala Avalon Isis & Spectral. Nekaj z čistim noise floorom in low level informacijo, da se ostalo zgoraj postavi, zapoje in "zadiha". Je pa seveda pri takih sistemih problem, kretnice višjega reda, kup drajverjev ubija "neposrednost" muzike. (Razmerja, perspektiva, harmonija) se hitro "zvrnejo" oz zadušijo. Dynaudio so zame recimo taki, kup komplokacij za vlažen prdec.
Posploševat z eno lastnostjo, ki je bistvena za dinamiko je ...smešno.

Itak pa se audiofili celo življenje ukvarjajo s koloracijami, so tudi ljudje,ki znaju preprosto uživat v glasbi ('Laughing') . Audiofilija je v bistvu nevroza, podobno kot tisti, ki si manično umivajo roke, ker imajo neprestano občutek da niso čiste... ('Idea')

Na koncu dneva, je to samo zabavna elektronika...ne rocket science... Od izuma zvočnika 1915 je edina tehnološka veja, ki praktično ni napredovala, še danes je povsem isti. Vmes se je zgodil le stereo efekt, ki je enako fikcija in izmišljija. Z realnim širjenjem zvoka nima ravno veliko skupnega.


Nazadnje urejal/a vojko Sre Sep 19, 2018 21:13; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pinus



Pridružen/-a: Pet Feb 2012 1:16
Prispevkov: 940
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 20:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

..z večino tega kar piše @vojko se strinjam...

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 030-353370
AndrejS



Pridružen/-a: Tor Dec 2010 17:03
Prispevkov: 930
Kraj: Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 21:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Vojko.

To kar je mene zmotilo je, da ni nihce opazil, da se izraz dinamicen zvocnik
uporablja za opis klasicne konstrukcije, ki uporablja navadne membrane.

Pa tega se nisem jaz izmislil. To je obce znano dejstvo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Loudspeaker
Iz dinamicnega zvocnika smo pa dobili vse sorte halucinacije.
Samo ludost ne pozna konca.


Mislim, da bi bilo res paradoksalno primerjat dva dinamicna zvocnika in ugotavljat,
kateri je bolj ali manj dinamicen. Ce je to mozno sem potem jaz bicikl.

Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
benma



Pridružen/-a: Ned Jan 2011 17:12
Prispevkov: 1533
Kraj: Kamnica

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@LightBit
ker si zopet omenil Harbethe - citiram izjavo, ki pove vse (čeprav beseda "dinamika" ni omenjena):

"...the simplest choice of words, the Dynaudios sound like hi-fi, the Harbeth sounds like music..."
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vojko



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 16:50
Prispevkov: 940
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 21:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ma jest sem za te stvari v resnici čisti kmet.

Dinamičen je klasična konštrukcija, ja. Od 1915 je isti.
Sam sem enkrat slišal Simens Klangfilm box iz 1935 Kl405 na Telefunken amplifikacijo, je godala štrajhe in Ojstraha violinski koncert tako sviralo kot nič dosedaj, so mi šle vse kocine pokonci.
Človek se res vpraša, kje je napredek?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NCC2000



Pridružen/-a: Čet Sep 2012 12:28
Prispevkov: 591
Kraj: Slovenia

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 21:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Napredek je v marketingu in ovčarstvu potrošnikov.
Pa v boljših, dostopnejših, trajnejših materialih.
Pa cenovno dostopnejših tehnologijah izdelave.
Bi pa napredek tudi bil, če bi že kdo argumentirano izustil, ali je jbl še vedno kvalitetna firma. Tudi mene zanima. Hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 22:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

JBL so izjemno dobri zvočniki, treba jih je pa imeti in ne o njih samo brati in nakladati. Včeraj sem šel po en par v Avstrijo, oglas. Gre za studijske monitorje 4301b, ki so na pogled nepresenetljivi, še manj po podatkih, a po zvoku nič slabši od Cizekov. Pri prevzemu so bili ranjeni in sem jim danes nudil že prvo pomoč. En vosu jih je poštrihal s črnim tesarolom, ker so bili po podnu orajsani in ker je baba imela teglc na enem od njih in je ostal flek, kar poznamo. Prva planka je k sreči ostala mat petrolej-modra. Na žalost so vrhunske monitorje dajali v orehov furnir, ki je po pravilu naoljen. Vzel sem lavo in jih otrebil nesnage tesarolove, je kar nekako šlo dol, izgleda da so lave iz Lidl piksne zelo dobre in ne preveč agresivne. Potem sem jih še do finega očistil z nitro z več krpami do čistega, nato ošprical s Steleksom in papirjem za nevtralizacijo lave, nato še enkrat očistil s syntetičnim blažjim razredčilom. Toliko za prvič. Nato bo potrebno še brušenje z miško in 320-ko, nato pa oljenje in voskanje. Še prej pa sem jih probal na enem starem vintage Pioneerju, vse dela OK in še potenciometri ne praskajo. Evo slike:






Nazadnje urejal/a joztom Pon Sep 24, 2018 11:07; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 13, 14, 15  Naslednja
Stran 9 od 15

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe