Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Praskanje vinylk?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
St0rMl0rD



Pridružen/-a: Ned Sep 2011 9:54
Prispevkov: 55
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2016 15:53    Naslov sporočila: Praskanje vinylk? Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi skupaj,

Na svojem gramofonu imam problem s stalnim praskanjem. Gramofon je Pro-Ject Debut III, v povezavi s Pro-Ject Phono Box II ampom in potem povezan na mojo mešalno mizo (Soundcraft EPM8) in na zvočnike (KRK Rokit 6 G3). Posnel sem video, da lahko slišite prasketanje. To je prisotno ne glede na to, katero ploščo predvajam. Predvajam samo nove plošče, ni nobene starejše poleg. Vse plošče so odlično ohranjene. Nabavil sem tudi Pro-Jectovo Clean It ščetko za čiščenje igle, ampak tudi po čiščenju ni nobene razlike. Plošče pred predvajanjem vedno počistim s krtačko Pro-Ject Brush It.

Kakšen nasvet, kako odpraviti prasketanje?

LP
-J

https://youtu.be/zKZI541P5Rk
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2016 21:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je normalno. Vsaka plošča prasketa bolj ali manj, odvisno od ohranjenosti in ravnanja z njo. Tudi povsem nova plošča lahko zaprasketa, sicer redkeje a vendarle. In če ne moreš živeti s to hibo, potem raje pozabi na vinilne plošče in preklopi na kak drug nosilec zvoka. A tudi drugi imajo svoje pomanjkljivosti, ki pa se izražajo drugače (ne skozi prasketanje Wink ).
_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
St0rMl0rD



Pridružen/-a: Ned Sep 2011 9:54
Prispevkov: 55
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 08:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mogoče kakšen nasvet, kako čim bolj zmanjšati to prasketanje potem? Smile Vse plošče imam v folijah, tako da čim manj prahu pride do njih sicer.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 08:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi z ultrazvočnim pranjem parih vinilk, pa boš videl razliko.

Lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
before



Pridružen/-a: Pon Maj 2008 19:23
Prispevkov: 2796
Kraj: Ruše

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 09:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

St0rMl0rD je napisal/a:
Mogoče kakšen nasvet, kako čim bolj zmanjšati to prasketanje potem? Smile Vse plošče imam v folijah, tako da čim manj prahu pride do njih sicer.


Za čim bolj adekvaten odgovor na to vprašanje povej kaj več o velikosti svoje zbirke plošč in kako resno si se vrgel v svet vinilk. Povedal si le kakšen gramofon imaš, iz česar lahko sklepam, da si bolj kot ne začetnik, ali pa se morda motim!? To vprašujem zato da, kot sem že rekel, dobiš primeren odgovor, ker najbrž ne boš kupoval neke specialne čistilne naprave, če imaš le nekaj plošč in še odkrivaš ta medij nad katerim lahko že jutri obupaš (navajam kot enega od možnih primerov). Jaz osebno za čiščenje plošč uporabljam krtačko, a le kadar je to res potrebno, ker vsakokratno krtačenje lahko naredi več škode kot koristi, saj lahko umazanijo le še globlje vtreš v brazde.
Kot sem že v prejšnji objavi rekel, povsem odpraviti se prasketanja ne da, moral se boš naučiti živeti s tem. (Ali pa preiti na nek drug izvor glasbe.)

Nekaj takega uporabljam jaz:


_________________
Cenite to kar imate in stremite k boljšemu! To je moj recept za zadovoljstvo.

Audiohedonist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 09:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej vsaj mehansko očisti plošče.
Potem preveri, če se prasketanje pojavlja vedno na istem delu glasbe (v istem trenutku), ker je to potem sigurno posledica mehanske poškodbe plošče ali pa trdno oprijete umazanije (prah,...)

Potem preveri nastavitev pritiska glave (najbolje da ga ponovno nastaviš - glej priporočilo izdelovalca glave), nato preveri pritrditev in namestitev glave ter ročice.
Če vse to ne pomaga, preveri kako plošče igrajo drugje.
Če je drugje OK, potem je napaka nekje v tvojem sistemu, če pa tudi drugje prasketa pa poskusi še dodatno z drugimi sredstvi očistiti plošče.

Možno je, da je kaj narobe s samo glavo, čeprav še nisem slišlal, da bi pokvarjena gramofonska glava povzročala samo dodatno prasketanje.

Prasketanje bi lahko teoretično povzročala tudi kakšna statična elektrika oz. majhne razelektritve nekje na poti signala od glave do ojačevalca, vendar je vprašljivo, če bi se to slišalo enako kot prasketanje zaradi prahu in prask na plošči. Najmanj kar lahko narediš je, da preveriš ozemljitev, čeprav slaba ozemljitev praviloma povzroča brum, ki bi ga sigurno slišal.

Možna je tudi kakšna okvara na predojačevalcu, če pri poslušanju ostalih izvorov tega problema ni

Javi, ko boš kaj od tega preveril oz storil.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
St0rMl0rD



Pridružen/-a: Ned Sep 2011 9:54
Prispevkov: 55
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 13:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odlično, sem rešil. Ponovna nastavitev ročice je pomagala Smile Zvok je spet perfekten, hvala vsem! Sicer pa KRK zvočniki mogoče niso najboljši za poslušanje vinylk, ker so kot studijski monitorji mogoče malo preveč točni. Claptonova Unplugged sedaj spet zveni neverjetno Smile

Hvala,
-J
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 25, 2016 14:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

St0rMl0rD je napisal/a:
Odlično, sem rešil. Ponovna nastavitev ročice je pomagala Smile Zvok je spet perfekten, hvala vsem! Sicer pa KRK zvočniki mogoče niso najboljši za poslušanje vinylk, ker so kot studijski monitorji mogoče malo preveč točni. Claptonova Unplugged sedaj spet zveni neverjetno Smile

Hvala,
-J


Krasno
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 29, 2016 08:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fino, da je le rešeno.
Poleg že navedenih razlogov za prasketanje bi navedel še nekaj dejavnikov za izboljšanje tega nadležnega spremljevalca vinilk.
Šum drsenja igle (v angleščini surface noise) proizvajalci znižujejo z dodatnim poliranjem površine igle, ki je v stiku z brazdo. Običajno je ta tretman rezerviran za dražje modele glavic.

Naslednji faktor je spekter flutterja gramofona (drhtenje hitrosti krožnika). Pri slabših gramofonih to lahko poudari surface noise in prasketanje obrabljenih/umazanih plošč.

Nadalje se ta nadloga zelo poudarja na gramofonih, ki nimajo pravilnega tonalnega balansa (beri: preveč visokih tonov napram osnovnim tonom). Razlog razglašenega tonalnega balansa je lahko tudi nepravilna impedanca phono vhoda (tipično MC na aktivni phono vhod ne dovolj visoke klase brez možnosti nastavitve optimalne impedance).

Potem lonček pristavi še poceni elektronika (phono in ojačevalec), ki ima že sama po sebi plehek in vreščeč prizvok. Najslabše pri HiFi-ju je, kadar se defekti podvajajo s prehodom signala iz ene naprave v drugo, ki imajo vse isti problem. To potencira defekte na kvadrat.

In čisto na koncu: kadar gramofon zaigra kot mora - tudi na zdelanih ploščah je evforija pri poslušanju tako močna, da gredo defekti totalno v drugi plan, te ne briga več.
Če pa ne igra kot mora, te vsaka dlaka moti. Ma to velja itak za vsako stvar.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lesinar



Pridružen/-a: Čet Jan 2009 19:28
Prispevkov: 106
Kraj: koper

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 02, 2016 20:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav oziroma prošnja možno je da si želim da bi enkrat ambasador si vzel 33 minut časa in prišel iz izole v koper da vidi mojo gramofonsko hibo in morda izbolša zvok za preostalih 33 procentov koliko mislim da fali.....
hvala in to ni šala...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 03, 2016 06:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lesinar je napisal/a:
Pozdrav oziroma prošnja možno je da si želim da bi enkrat ambasador si vzel 33 minut časa in prišel iz izole v koper da vidi mojo gramofonsko hibo in morda izbolša zvok za preostalih 33 procentov koliko mislim da fali.....
hvala in to ni šala...

Evo, sem pustil sporočilo na ZS da me lahko osebno kontaktiraš.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 10:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz opažam prasketanje mislim, da zaradi naelektritve. Dostikrat se mi zgodi da zaprasketa (statika) pri spuščanju glavice na ploščo, v bistvu zapresketa preden igla dotakne ploščo verjetno preskok zaradi statike.

Pa tudi občasno štrkanje sicer ne močno se mi pojavi tudi pri vseh popolnoma novih ploščah. Pranje novih plošč?
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
senior



Pridružen/-a: Pet Sep 2008 14:24
Prispevkov: 117
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambro je napisal/a:
Tudi jaz opažam prasketanje mislim, da zaradi naelektritve. Dostikrat se mi zgodi da zaprasketa (statika) pri spuščanju glavice na ploščo, v bistvu zapresketa preden igla dotakne ploščo verjetno preskok zaradi statike.

Pa tudi občasno štrkanje sicer ne močno se mi pojavi tudi pri vseh popolnoma novih ploščah. Pranje novih plošč?


"Zdravilo" proti statični naelektrenosti/naboju vinilke:
https://www.amazon.com/Milty-Zerostat-Anti-Static-Gun-Blue/dp/B0033SHDSS
P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 15:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

Vsakokrat ko postaviš na gramofon LP in ga zavrtiš obrišeš LP od znotraj na ven z antistatično_čistilno ščetko ,ki ima cca 1000000 karbonskih dlačic in kovinski roč... To je obvezna oprema ...
Mislim pa da bi moral imeti tvoj gramofon tudi "ozemljitev" ležaja, kar še dodatno odstrani "statiko" Wink



Taka ščetka je pri hiši že več kot 30 let, občasno opereš z destilirano vodo...
Je učinkovita, jaz nimam ama nobenih problemov s "statiko", samo moraš res brisat na gramofonu ne na ovitku ali kje drugje !!!
Drugače pa se vsakokrat ko vzameš LP iz "priloženega ovitka" pojavi "statika", če uporabiš boljše antistatične ovitke je tega manj !
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2018 18:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ajka, sem kupil tako scetko (od AM) vendar nima kovinskega rocaja. Sem ze pomislil da ni majboljsa in sem ze mislil narociti novo od Audioquesta, ki ima kovinsko prijemalo. Mislis ,da bo ta boljsa?
Do sedaj sem polagal direktno na akrilno plosco gramofona sem pa narocil nov mat. Mislis da tudi to vpliva?
Lezaj pa imam ozemljen.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe