Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

SluŔalke tuning
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 09:02    Naslov sporočila: SluÅ”alke tuning Odgovori s citatom

Pozdravljeni

PriŔel sem na idejo, da bi za osnovo kupil neke poceni naglavne sluŔalke, ki bi jih nato s predelavo izboljŔal.

Zanima me ali se to izplaĆØa in katere elemente bi moral vgraditi oz. zamenjati.

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 09:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cenim podjetne, ki imajo svoje ideje.
SluÅ”alka - vse tisto kar vidiÅ” ali otipaÅ” od zunaj - nima dosti zveze s kakovostjo reprodukcije. Vso bistvo je v pretvorniku/transducerju ali po domaĆØe - zvoĆØniĆØku ki je vgrajen. ƈe njega izboljÅ”aÅ”, si izboljÅ”al zvok. Za zaĆØetek mu lahko na njegov magnetek dodaÅ” dodaten magnetek (neodimij), da ojaĆØa magnetno polje. Za izboljÅ”avo membrane pa nimam recepta.

Prava pot je, ĆØe notranji zvoĆØniĆØek zamenjaÅ” s takim, ki si ga sam naredil. Tako lahko vgradiÅ” isodinamiĆØne zvoĆØnike ali, Å”e bolje - elektrostatske membrane. Za slednje sicer potrebujeÅ” polarizacijsko napetost, ki jo dobiÅ” z napajalnikom in po kablih privedeÅ” nekaj kilovoltov v sluÅ”alke. Samo moraÅ” paziti na varnost, valjda. To pustiÅ” za kasneje, ko si res dobro podkovan.

IsodinamiĆØne sluÅ”alke narediÅ” s ĆØimtanÅ”o (stotinka, dve, milimetra), neraztegljivo mylar membrano v okvirĆØku napeto, seveda, na katero nalepiÅ” zelo tanko žiĆØko v obliki serpentine. Mora biti dovolj tanka in dolga, da dobiÅ” na koncu vsaj tiste 3-4 ohme. Med serpentinami so na dodatnem akustiĆØno prehodnem nosilcu montirani magnetki, ki so izmeniĆØno orientirani. Vse to narediÅ” tako, da paÅ”e v ohiÅ”je sluÅ”alk, ki si jih izbral za osnovo.

Å e prej bi priÅ”el do rezultata z izvedbo podobno kot so ribbon tweeterji. V tem primeru pa potrebujeÅ” dati naviti prilagoditveni transformatorĆØek.

Obilo uspeha!
ps:
ta post je miÅ”ljen tako, da ĆØe gre pri tebi za nadebudnega, talentiranega z roĆØnimi spretnostmi in vztrajnostjo oboroženega mladca, da se ne ustraÅ”iÅ” izzivov - potem, nekega dne, kdo ve. Potrebno bo prežveĆØiti kar nekaj teorije a v osnovi so stvari preproste. Pri izvedbi se zakomplicira, tembolj, ker gre za res drobcane elemente. Opremiti se bo potrebno s primernimi poveĆØevali in finimi orodji.
Seveda ne mislim da se da kar tako preseĆØi industrijske izdelke, je pa fino nekje zaĆØeti.

ƈe se splaĆØa? Niti približno, prideÅ” prej do dobrega zvoka ĆØe greÅ” meÅ”at beton h kakemu gradbincu in z zasluženim kupiÅ” boljÅ”e sluÅ”alke.. SplaĆØa pa se ĆØe se hoĆØeÅ” kaj nauĆØiti.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 10:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LP

SluÅ”alke so sedaj "modne" in ajd, na tržiÅ”ĆØu se je pojavilo brezÅ”tevila proizvajalcev, ja ker se da s tem izdelkom dobro zaslužit, sploh ĆØe primerjamo proizvodne stroÅ”ke z zvoĆØniki Shocked Evil or Very Mad Wink ...
Hm kaj predstavlja stroÅ”ek, najveĆØ ohiÅ”je in žica, Å”e najmanj sama membrana, sploh ĆØe ni nekega eksotiĆØnega materiala ...
PreseneĆØeni boste, da se v kar nekaj primerih dogaja, da proizvajalec uporablja "enako pogonsko enoto" za veĆØ modelov sluÅ”alk, menja samo ohiÅ”je, morda Å”e ožiĆØenje in seveda ceno ...
ƈe razdremo kakÅ”ne sluÅ”alke, smo lahko hitro razoĆØarani, da v veliko primerih cena materiala se niti malo ne odraža na ceni sluÅ”alk ...

Z malo ali veĆØ spretnosti in vaÅ”o kreativnostjo se kakÅ”ne cenejÅ”e kvalitene plastiĆØne sluÅ”alke lahko spremenijo v drage hi-end sluÅ”alke s kakÅ”nim ohiÅ”jem iz cocobolo lesa in zamenjavo kabla s kakÅ”nim posrebrenim 7NOFC kablom, brez da tikamo samo membrano Wink



https://www.youtube.com/watch?v=NtKXGbsA94E

Cena sluŔalk, ki je vsaj malo primerljiva z vložkom materiala Rolling Eyes
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 10:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@ajka:
to pa je ravno nasproten pristop od naÅ”ega @pajka. NarediÅ” luksuzno vse tisto kar se vidi in otipa, noter pa vgradiÅ” zvoĆØniĆØek iz poceni sluÅ”alk. Pravi high end, hehe.

Ja sigurno bi prej to vnovĆØil a tudi za to potrebujeÅ” kreativnost, dizajnerski talent pa tudi sposobnost izdelovati fine izdelke.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 11:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
@ajka:
to pa je ravno nasproten pristop od naÅ”ega @pajka. NarediÅ” luksuzno vse tisto kar se vidi in otipa, noter pa vgradiÅ” zvoĆØniĆØek iz poceni sluÅ”alk. Pravi high end, hehe.

Ja sigurno bi prej to vnovĆØil a tudi za to potrebujeÅ” kreativnost, dizajnerski talent pa tudi sposobnost izdelovati fine izdelke.



LP

Ne gre za "luksuz", ohiŔje in kabel igra bolj kot si misliŔ Shocked
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 11:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ambasador je napisal/a:
@ajka:
to pa je ravno nasproten pristop od naÅ”ega @pajka. NarediÅ” luksuzno vse tisto kar se vidi in otipa, noter pa vgradiÅ” zvoĆØniĆØek iz poceni sluÅ”alk. Pravi high end, hehe.

Ja sigurno bi prej to vnovĆØil a tudi za to potrebujeÅ” kreativnost, dizajnerski talent pa tudi sposobnost izdelovati fine izdelke.



LP

ƈe poiÅ”ĆØeÅ” je menda kar forum, kako modificiraÅ” dobre in poceni Beyerdynamic, brez, da tikaÅ” samo membrano Wink
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 12:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, res je. Na forumih je kar precej napisanega o tvikanju sluŔalk in o tem, da so ohiŔja, duŔilni materiali, tapecirunga, konektorji in kablaže Ŕe kako pomemben faktor. Tvikali so celo Sennheiser 800, 650, 600 in to uspeŔno.

Pri seriji 800 je bil glavni cilj odprava nadležne resonance in najedanja v podroĆØju okrog 6k Hz. Pri seriji 650 tonalni disbalans zaradi predebelega basa.

Veliko je tudi govora o predelavi na balansiran naĆØin kablaže.

lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2017 14:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nikoli nisem bil ventilator (fan) sluÅ”alk. Nisem bil, ĆØeprav so nujne za moje delo. Pa sem dobil v dar nikoli uporabljene Fostexe prva serija. Priklopim - nos do kolen. Kamorkoli sem priklopil sama žalost. Pa se lotim iskati po netu in vidim, da se vsi lotijo predelav tega modela, nekateri uporabljajo samo Å”e ribbone v novih lesenih Å”koljkah. Nisem želel tako hudega posega v slovesen vintage izdelek, pa se odloĆØim za dodatno dampiranje okoli zvoĆØila, menjavo kabla in konektorja in naroĆØim nove okoliuÅ”esne pene (earcups). V prvi sekundi sem naÅ”el novo ljubezen in smisel življenja. Od takrat sem po podobnem receptu predelal veĆØino sluÅ”alk, nekaj jih Å”e nameravam predelati. Celo stare Philipsove, ki sem jih kupil na razprodaji zaradi razpadlih penic in sem jih imal v Å”katli od smeti zadnje leto, so s predelavo dobile novo življenje in izjemen zvok. PriporoĆØam vsakomur, tudi tistim ki so dovolj zadovoljni s povpreĆØnim zvokom. Zdaj sem v fazi iskanja sheme ojaĆØevalnika, ki bi pognal tudi najzahtevnejÅ”e, zaenkrat me mogoĆØe zadovolji kak kit z baya, je nekaj zanimivih.

Kar se pa tiĆØe lepljenja dodatnih zunanjih magnetkov na sluÅ”alko ali zvoĆØniÅ”ko komponento pa je stvar taka, da zunanji magnet ne ojaĆØa magnetnega toka v reži, spremeni samo zunanjo obliko silnic. Recimo tako, da bi s takimi sluÅ”alkami Å”el blizu starega CRT monitorja pa ne bi bilo takega odklona na ekranu. Ravno zato so se lepili dodatni magneti na zvoĆØnike, ki so bili namenjeni posluÅ”anju ob raĆØunalnikih. Ozko grlo pri zvoĆØniku je mehko železo ali zlitine, ki se uporabljajo za magnetne pole, lahko daÅ” moĆØnejÅ”i magnet a bo zmeraj Å”lo samo do zasiĆØenja materiala.

lix
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 18, 2017 10:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Primer predelave z izodinamiĆØnim driverjem:
https://www.stacydevino.com/2011/03/diy-hifi-orthodynamic-portable-headphones-aka-ribbon-driver-headphones/

Se strinjam z @bogomirjem, @ajka in @lix da je opcija izboljŔave dragih sluŔalk menjava kabla.
NaÅ” @pajek je vpraÅ”al za predelavo poceni sluÅ”alk in mislim da je menjava kabla z dragim nesmiselno poĆØetje. Kabli so pika na i kadar je nivo že dovolj visok. Vedno je koristno imeti nadzor nad situacijo koliko stanejo spodobne sluÅ”alke in koliko boÅ” potroÅ”il. Da ne zaideÅ” v nesmisle. V avdiofiliji smo nagnjeni k temu, da poskuÅ”amo kompenzirati (kar ni reÅ”evanje) probleme na napaĆØnem koncu: sliÅ”imo efekte nekaj razliĆØnih kablov in dobimo obĆØutek, da se da z njimi kompenzirati vse kar sliÅ”imo.
Kabli, kot vedno, imajo moĆØnejÅ”i efekt pri viÅ”jih impedancah. Efekt prinaÅ”a drugaĆØnost, ne nujno 'boljÅ”ost'.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 12:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Sem malo iskal nekaj cenejÅ”ega, po možnosti z odprto embalažo, da sem lahko sliÅ”al zvok. Vse kar se je dalo sliÅ”at je bilo zaniĆØ. Nato pa sem v Big bangu naletel na https://www.bigbang.si/slusalka/shl500000-slusalke-philips-594679, pri katerih me je navduÅ”ila ena zelo zanimiva lastnost. Zvok je namreĆØ bil zelo zaduÅ”en.
SluÅ”alke so zvenele sicer zanimivo, le da so ustvarjale moĆØan pritisk v uÅ”esih. ƈe sem hotel posluÅ”at srednje tone, sem jih moral precej navreti. Glede na to, da je že sama embalaža vsebovala napis EXTRA-BASS, to ni bilo podobno basu, ker je bilo zelo moĆØno prisotno duÅ”enje. Zato je me takoj zanimalo, s ĆØim je proizvajalec ustvaril to duÅ”enje? Prva stvar, ki mi je padla na pamet, je bila ta, da zamenjam fazo na driverjih. In rezultat? NiĆØ veĆØ duÅ”enja. Ostalo je le nekaj plastike v zvoku verjetno zaradi ohiÅ”ja. Kvaliteta zvoka se je dvignila tako moĆØno, da v tem trenutku mislim samo na te sluÅ”alke in prosti ĆØas za njih. Smile
Zanima me, ali obstaja kaki namenski premaz ali temu primerna alternativa, ki bi jo namazal na notranjo stran ohiŔja, da bi vsaj poskusil reŔiti ta sicer nenadležen prizvok po plastiki.

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 12:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen Vlado,

tudi sam sem nekoĆØ po zelo znižani ceni kupil Philipsove sluÅ”alke, katerim so zaradi starosti razpadle nauÅ”ne spužvice. Ker sem že prej na drugih primerkih ugotovil, koliko pomeni dampiranje notranjosti sluÅ”alk in menjava kabla z boljÅ”im, sem se tudi na teh nizkocenovnih lotil predelave. Rezultat je bil tako dober, da mi jih je prijatelj zarubil :-)
Za dampiranje uporabi kleparski kit ali podobno reĆØ plastelinu, filc in podobne reĆØi. Delaj z zelo malimi koliĆØinami in s trkljanjem po plastiki posluÅ”aj kdaj se bo umirila. Veliko o tem lahko najdeÅ” na tujih forumih.
Zanimivo je, da se velikokrat zvoĆØnik, ki se uporablja v visokocenovnih modelih, najde tudi v plastikfantastik sluÅ”alkah. Jaz imam predelane skoraj vse moje, nekaj jih Å”e ĆØaka na predelavo.
Tisto o obrnjeni fazi mi je malo ĆØudna, a sem že preveĆØkrat bil preseneĆØen nad stvarmi za katere sem mislil da so brez veze, tako da ...

lix
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen lix.

Hvala za zanimive napotke. Ta ohiÅ”ja so sicer majhna, a ĆØe potolĆØem po njih se da lepo sliÅ”at plastiĆØni prizvok.
ObraĆØanje faze na driverjih je možnost, ki jo je vredno preizkusiti zaradi tega, ker se Å”e vedno lahko vrnemo v izhodiÅ”ĆØno stanje v primeru, ĆØe ne bi bilo uspeha ali se bi zvok poslabÅ”al. Pri predelavah je vedno problem prav v tem, da velikokrat ni vrnitve na prejÅ”nje stanje.

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 19, 2018 14:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz zmeraj delam predelave, ki se dajo vrniti v originalno stanje. Vsi kosi, ki se menjajo, so skrbno spravljeni v Ŕkatlici, tudi kakih sto kondenzatorjev ki se zamenjajo v aparaturi.
Pri sluŔalkah so zelo bistvene tudi spužvice - velike razlike med tipi spužvic.
_________________
"Ne moreÅ” dobiti pudinga, ĆØe ne pojeÅ” mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado Pajek



Pridružen/-a: Pet Nov 2017 8:54
Prispevkov: 5
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Glede na to, da mi je ostalo malenkost kauĆØuka v Å”preju, sem ga za foro namazal po notranjem delu ohiÅ”ja sluÅ”alk oz. po najveĆØji plastiĆØni povrÅ”ini in zanimivo - niĆØ veĆØ plastiĆØnega prizvoka.

Te sluŔalke sicer niso neka vrhunska stvar, so pa primerne za testiranje. Naslednja stvar, ki se bo zamenjala, so kabli.

Ima kdo kaj izkuŔenj s kabli? Kaj izbrati? A sam presek igra kakŔno vlogo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5984
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri kablih moraÅ” paziti da te cenovno ne zanese. Vse kar je dražje od tega koliko so stale sluÅ”alke te popelje v dvakrat viÅ”ji cenovni razred kjer so ziher boljÅ”i modeli od tega kar pridobiÅ” s kablom na cenenem modelu s Tajvanskim cheap trick zvoĆØniĆØkom. Predlagam test: preveri ali se sliÅ”i oĆØitna razlika med 16/44.1 formatom in viÅ”jim 24/96. ƈe ja, potem bo sliÅ”en tudi skok v kvaliteti kabla in se ga torej splaĆØa izboljÅ”ati. ƈe ne pa bo sliÅ”na samo drugaĆØnost kabla (ĆØrnega osla zamenjaÅ” za sivega). Ma to velja tudi za zvoĆØnike in hifi sisteme nasploÅ”no.

Po moje veĆØja debelina ne prinese niĆØ na tako malih moĆØeh. Za izdelati dobre kable je potrebno pogledati v teme o kablih - z dodatkom da za sluÅ”alke mora biti zelo mehek/upogljiv, da se ne uniĆØi prehitro - verjetno veliko zelo tankih lakiranih žiĆØk (ĆØe niso lakirane 'Å”uÅ”kajo' med premikanjem kabla).
------------------------------------------------------------------------
Glede basov in faziranja:
Imeti izven faze levi vs desni kanal je lahko nevarno poĆØetje, ker ni obĆØutka kdaj je (pre)glasno - a zvoĆØni pritisk na bobniĆØe ni niĆØ manjÅ”i zaradi tega. UniĆØuje uÅ”esa.
IzkuÅ”en avdiofil ti bo v hipu povedal ĆØe imaÅ” sluÅ”alke izven faze (hehe, u momentu ti ukrivi obraz).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe