Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Priporočilo za manjše zvočnike
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
blaise17



Pridružen/-a: Čet Avg 2014 11:33
Prispevkov: 14
Kraj: Kidričevo

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 12, 2014 21:18    Naslov sporočila: Priporočilo za manjše zvočnike Odgovori s citatom

Pozdrav!

Pišem, ker upam na kakšno sugestijo oz. pomoč z vaše strani.

Moj trenutni osnovni oz. »delovni« stereo sistem je sestavljen iz dobrih deset let starega integriranega ojačevalca Denon PMA-2000R in praktično novih samostoječih zvočnikov Boston Acoustics A360. Kot glavni vir glasbe in dela z zvokom uporabljam računalnik, v katerem imam zvočno kartico Asus Xonar Essence ST, sekundarna vira sta gramofon Pro-Ject Debut Carbon in starejši CD player Sony CDP-XB 720qs. Vse to imam spravljeno v pravokotno delovno sobo velikosti nekaj manj kot 17m2 (475x355). Soba je akustično solidna – laminatni pod je prekrit s preprogo, na zidovih so police s knjigami, na oknu zavesa, bivalna oprema je minimalistična.

Moja zgodba poigravanja z zvokom se je pričela pred približno letom dni, ko sem bil prisiljen zamenjati low-cost samostoječe zvočnike Jamo E350, ki so mi dolga leta stali v kotu in sploh nisem pomišljal, da bi lahko kaj drugega zvenelo drugače ali bolje. Ko sem bil tako prisiljen kupiti nove zvočnike, sam se tega lotil precej naivno, brez posebnega razmišljanja. Zvočnike Boston Acoustics A360 sem dobil precej ugodno in zdelo se mi je, da sem naredil dober posel. Seveda dokler jih nisem postavil v sobo. Nikakor nisem našel mesta, kjer bi zveneli dobro. Najbolj problematičen je bil bas, ki ga pred tem na starih zvočnikih praktično nisem poznal. Ko sem po eksperimentiranju vendarle našel pozicijo ali dve, kjer zvenijo v redu, je to pomenilo, da mi stojijo praktično sredi sobe. Ko sem začel zadevo malo raziskovati, mi je hitro postalo jasno, da imam za svojo sobo prevelike zvočnike. Čeprav sem jih s časom kar malo vzljubil, mislim da je čas, da si poiščem druge, primernejše…

Bil bi vam zelo hvaležen, če mi lahko sugerirate nekaj modelov manjših ali primernejših zvočnikov za moj prostor, ki bi skupaj z obstoječo konfiguracijo ustvarjali dobro zvočno sinergijo. Proračun zanje bi bil nekje do 1000€. Moj glasbeni okus je težko definirati - poslušam vse. Trenutna konfiguracija z Boston Acoustics na najbolj idealni poziciji v sobi za moj okus še vedno zveni za odtenek preveč »toplo« (kar je mogoče učinek premajhne sobe, ojačevalca?), želel pa bi si za odtenek več detajlov. Dobil sem že nekaj sugestij, da preizkusim zvočnike Rega RS3 in PMC DB1i ali +. Oboje imam namen preveriti v kratkem. Menite, da bi moral morda počasi menjati tudi ojačevalec? Pred časom sem že preizkušal ojačevalec Yamaha AS-500, ki pa je v paru z Boston Acoustics zvenel preveč »svetlo«. Kombinacija je imela lepe detajle, vse ostalo pa je manjkalo. Če sem ta aspekt zvoka dobro razumel, imam rad »nevtralen« zvok z odtenki »topline«, če to ne vpliva preveč na detajle.

Že v naprej hvala za vsak morebiten odgovor!

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rudyy



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 22:37
Prispevkov: 69
Kraj: izola

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 12, 2014 21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pozdraw...

denon ki ga imas ni potreben menjave...
sploh pa ne z yamaho ki si jo omenil...

glede zvocnikov bi pa med rabljenimi kaj pobrskaw...
za ta denar se sigurno najde kaj vrhunskega...

lp...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslovTelefon: 031342455
artofsound



Pridružen/-a: Ned Mar 2014 18:47
Prispevkov: 48
Kraj: Dramlje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 13, 2014 00:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar se tiče Yamahe ti lahko iz prve roke povem, da traja zelo dolgo,da se
ojačevalec ulaufa. Tudi do 6 mesecev.Šele takrat zadiha s polnimi pljuči.
Glede zvočnikov pa kakšni srednji monitorji.
Za tvoj proračun se da dobiti dosti dobrih in poslušljivih rabljenih zvočnikov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blaise17



Pridružen/-a: Čet Avg 2014 11:33
Prispevkov: 14
Kraj: Kidričevo

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2014 19:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav!

Hvala za odziva in tudi vsem, ki so mi prijazno svetovali na zs.

Yamaha AS-500, ki sem jo preizkusil, je imela za seboj že dobro leto dni delovanja, tako da je moja izkušnja verjetno posledica specifične (ne)kompatibilnosti med ojačevalcem in zvočniki. Na omenjeni Yamahi sem preizkusil tudi konfiguracijo 2.1 (mali zvočniki + woofer), ki je zvenela veliko bolje kot samostoječi zvočniki. Takrat sem se odločil zadržati samostoječe zvočnike, danes bi morda ravnal drugače.

V preteklih dneh sem imel na preizkušnji zvočnike Rega R3. Če bo koga zanimalo, vam posredujem nekaj svojih opažanj ob tej izkušnji.

Po nekaj malega eksperimentiranja sem zvočnika postavil simetrično ob krajši zid sobe (vse meritve se nanašajo na center zvočnika/driverja), oddaljena sta 70cm od zadnjega zida in 88cm od stranskega, s stranskim driverejm obrnjenim navzven. Razdalja med obema zvočnikoma je 180cm. Preizkusil sem jih na vseh virih, čeprav se večina navedenih opažanj nanaša na izkušnjo s poslušanjem glasbe preko računalnika, ker je to način, kako sistem uporabljam večino časa.

Estetsko in funkcionalno so mi zvočniki všeč. Rešujejo oba problema, ki sem si ju zastavil rešiti z zamenjavo za mojo sobo (pre)velikih Boston Acoustics A360 – preveč basa in determiniranost s postavitvijo. Na žalost pa sinergija z ojačevalcem Denon PMA 2000 očitno ustvarja tudi nekaj novih problemov. Zvočniki zelo dobro igrajo analogne akustične instrumente (kitara, klavir itd.), bas je takšen kot sem si ga želel (ni ga preveč in ne premalo), je zelo »naraven« in čeprav s postavitvijo stranskih driverjev navzven izgubi malo na fokusu, je posebej če zvočnike postaviš še na »špice«, še vedno v mejah sprejemljivega. Separacija instrumentov in detajli so dobri in tudi celotna zvočna slika je zelo uravnotežena – nekako zdaj razumem kaj imajo komentatorji na netu v mislih, ko tem zvočnikom pripisujejo oznako »muzikalni«. Težava, ki jo zaznavam je v tem, da je zvok v celem spektru za moj okus za odtenek »pre-tanek« (brez potrebnega volumna, globine) in občasno »pre-svetel« (koliko je eno povezano z drugim, ne vem). Te karakteristike zvoka se sicer precej dobro odnesejo pri poslušanju žanrov kot so jazz, folk, klasika itd. (čeprav je tudi tu včasih, sploh v vokalih, zaznati kaj od tega), posebej moteče pa to postane pri poslušanju popa, sodobnega rocka in elektronike. V tem oziru so tudi velike razlike med različnimi viri. Zvočniki so zelo odzivni na kvaliteto posnetka – vrteti kaj iz YouTuba je skoraj neposlušljivo. CD predvajalnik se odreže najslabše – praktično vse, kar vrti je zelo »svetlo« in »tanko«, po drugi strani je veliko bolj pozitivna izkušnja z gramofonom, ki zveni dobro, je pa tudi res, da sem do zdaj nanj poslušal zgolj glasbo, ki zvočnikom očitno najbolj ustreza (blues, klasika, akustični rock..).

Zvočniki so mi precej všeč in bi jih zadržal, če bi lahko nekoliko popravil omenjeno zvočno sliko – nekoliko zbiti »svetlost« in povečati »volumen« zvoka. Glede na to kaj lahko preberem, sklepam da imam naslednje možnosti:

- morda obstajajo kakšni primernejši zvočni kabli? Sam sem do tega precej skeptičen in glede na to, da nisem pripravljen zanje plačevati astronomskih vsot (torej za kategorijo kablov, kjer bi se to morda lahko kaj poznalo na zvoku), to verjetno ni najbolj realna rešitev…

- morda je vendarle nekaj na ojačevalcu in sinergiji, ki jo imajo ti zvočniki z ojačevalci Rega in Naim? Na netu praktično ni mogoče prebrati komentarja, ki bi se v zvezi s temi zvočniki nanašal na kak drugi ojačevalec (mogoče občasno kdo pohvali še kak Cambridge Audio). Bi morda zamenjava ojačevalca izboljšala situacijo? Na netu se trenutno prodaja izvirni Rega Mira (mislim, da je letnik 1997) in če bi to imelo kak zaznaven vpliv na zvok, sem pripravljen iti tudi »višje«. V tem primeru sem pripravljen celo poskusiti prodati Denona in morda nabaviti kakšen rabljen Naim ali Rego…

- morda bi vendarle prišli v poštev kakšni drugi zvočniki? itd..

Če bo vse po sreči, bom v naslednjih dneh preizkusil še malo starejše Rega Ela 2000. So precej podobni R3 le da večji in z nekoliko drugačno »bas« rešitvijo. Malo se bojim, da bi z njimi dobil nazaj v sobo problem z basom, problema s postavitvijo pa kolikor lahko preberem na netu, s temi zvočniki naj ne bi bilo…

Poročam, če bo koga zanimalo ali mu kako pomagalo…še vedno pa se priporočam tudi za kakšne vaše sugestije in ponudbe…

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sandi



Pridružen/-a: Sob Jan 2011 22:39
Prispevkov: 96
Kraj: celje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 30, 2014 21:08    Naslov sporočila: kopiram kratek povzetek iz druge teme Odgovori s citatom

Božiček je končno prinesel zvočnike Bose 301 !!!

Kot sem že v uvodu teme zapisal;
za dokaj problematičen prostor kar se postavitve tiče, po natančni oceni izdelave,po večdnevni telovadbi in testiranju kam zvočnike postaviti in srednji klasi receiverja, za takšen denar več kot odlični zvočniki !!!
Imajo lepo dinamiko, so prav lepo uravnoteženi, ravno pravšnji volumen za cca. 25 do 28 kvadratov,imajo lepe visoke,srednje in bas tone, v nobenem primeru po tonih ne iztopajo, ampak je skupaj prava kombinacija. Ne morem zapisati da je katerih tonov preveč ali premalo.

Zvočniki pa morajo biti vseeno od zadnjega zidu oddaljeni 15 cm. Kar pa je v primerjavi z drugimi zvočniki resnično minimalen odmik od zidu.
V primeru večjih kvadratov jih odmaknemo še več.

PS: seveda pa se zavedam, da je možno za zvočnike zapraviti pravo manjše premoženje, je pa vprašanje predvsem v problematičnem prostoru če dobimo tisto razliko za koliko več denarja smo kupili boljše zvočnike.

Če bo komu v pomoč moj komentar, je namen dosežen.

PS: pa ne najpametnejši zopet zapisat da je BOSE samo za v avto!?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
uzitek123



Pridružen/-a: Sob Dec 2013 16:12
Prispevkov: 121
Kraj: OPLOTNICA

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 31, 2014 11:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bose : Z kolegom sma poslušala vsaj 20 različnih soundbar-ov, od vseh različnih znamk, je najbolje zvenel Bose in yamaha Ysp- 2500. Bose je bil tudi najmanjši od vseh testiranih ( 2+1) Na koncu se je odločil za 200€ (854€) dražjo yamaho, kajti uporabljena bo za poslušanje filmov in je 7+1.
Naju je pa tisti majhen Bose zelo pozitivno presenetil, čeprav po izgledu,opisu itd razni Filipsi, Samsungi,Lg itd obljublajo več.
Kako je z Bose drugimi zvočniki pa ne vem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
habo66



Pridružen/-a: Čet Maj 2010 18:01
Prispevkov: 1078
Kraj: Lenart

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 31, 2014 12:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katerega od Bose-a sta pa sprobala? Frend nekaj isce za v dnevno pa mu morem nekaj najt..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blaise17



Pridružen/-a: Čet Avg 2014 11:33
Prispevkov: 14
Kraj: Kidričevo

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 02, 2015 20:38    Naslov sporočila: Rega Ela 2000 (MkIII) Odgovori s citatom

Pozdrav!

Še vedno v iskanju primernih zvočnikov, sledi kratek opis mojega dozdajšnjega preizkušanja samostoječih zvočnikov Rega Ela 2000 (MkIII).

Zvočnika sem postavil na »špice« simetrično ob krajši zid sobe, 70cm od zadnjega zida, prib. 84cm od stranskega in ju rahlo obrnil navznoter. Razdalja med zvočnikoma je 190cm (vse meritve se nanašajo na center zvočnika/driverja). Podobno kot pred tem preizkušane Rega R3, s katerimi jih bom pogosto primerjal, sem jih poslušal na vseh virih, ki jih premorem, čeprav se večina navedenih opažanj nanaša na izkušnjo s poslušanjem glasbe preko računalnika.

Začel bom s pozitivnimi lastnostmi. Postavitev zvočnikov, razen nekoliko ojačanega basa v primeru bližine zadnje stene, nima nekega bistvenega zaznavnega učinka na zvok, kar je zame precej pomembno. Bas je super, še nekoliko globlji od tega na R3 in ob bolj na basu temelječih skladbah skoraj že na robu tolerance prostora, vendar še vedno v mejah sprejemljivega. Zvok ni več tako odbijajoče »tanek«, kar me je motilo na R3. Zelo pozitivno je, da zvočniki igrajo dobro (ali pa zanič, kakor pač vzamete) glasbo ne glede na žanr, vsekakor pa se veliko bolje kot R3 spopadajo z nekaterimi sodobnejšimi glasbenimi žanri - popom, sodobnim rockom in elektroniko. Bistven problem Ele, ki ga zaznavam, je zelo poudarjen in agresiven »tweeter«, ki ob tem, da ruši homogenost zvočne slike, ustvarja zelo »svetlel« in utrujajoč zvok. Zaradi navedenega se zvočnik zdi tudi manj muzikalen kot recimo R3… Poslušanje glasbe s CDja je v primerjavi z R3 gotovo lagodnejše, zvok ni več tako odbijajoče tanek; gramofon zveni v redu, analogen zvok nekoliko poravna zvočno sliko, še vedno pa je pretirana »svetlost« zaznavna.

Obe skrajnosti, tako pretirani basi, kot pretirano »svetel« zvok, sta zame zelo odbijajoči karakteristiki, od katerih na vsak način poskušam »ubežati«. Vprašanje, ki se mi poraja ob Regi, ki je v splošnem sicer precej impresiven zvočnik je, koliko je ta svetlost karakteristika samega zvočnika, koliko pa k temu prispeva Denon PMA2000R? Nekaj je gotovo, v kombinaciji vsaj za moja ušesa nista »idealen par«.

Na kratko sem zvočnike slišal tudi z ojačevalcem Rega Brio 3. Čeprav je bil poskus kratek in ne definitiven, je pokazal, da s primernejšim ojačevalcem lahko zvočniki zvenijo bolje, bolj »polno« in manj »svetlo«. To je tudi razlog, čeprav je bil moj osnovni namen preizkušanja najti ustrezne zvočnike za Denon PMA2000R, da se vse bolj nagibam k temu, da izviren namen obrnem na glavo in poiščem kak primernejši ojačevalec za Elo. Filozofija in zvok Rege, ki ga iz te izkušnje lahko nekako slutim, mi ugaja ali pa mi je vsaj dovolj blizu, da te zvočnike zadržim in zanje poiščem kaj primernejšega - Rega se zdi idealen partner. V prihodnje tako nameravam Denon PMA2000R prodati, (če ima kdo željo po ugodni ceni dobiti izjemen klasičen integrirani ojačevalec, se lahko kaj dogovorimo) in preizkusiti razpoložljivo in zvočnikom primernejšo opremo, kandidati za to bodo verjetno predvsem Brio 3, Brio-R, Mira 3 in mogoče še kak »entry level« Naim…

Vsak morebiten komentar in/ali nasvet je dobrodošel…

...in hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 02, 2015 21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Svetel zvok je moderen. Je kul. Je in.

Po svoje je razumljivo: se ne da kar tako narediti zvočnik z naravnim tonalnim balansom. Tak zvočnik je velik. In drag. In hrupen, ker so instrumenti narejeni zato, da so v svojem bistvu hrupni.

Reprodukcija med štirimi stenami v bloku je umetnost kako narediti iluzijo ne da bi zares to naredili - po možnosti tako, da ne motimo sosedov. Zamisli si v svojem stanovanju jazz trio - koliko časa bi trajalo da pride policija zaradi kršenja javnega reda in miru?

Zato je logično, da je praktično vsa komerciala svetla, tanka, lahka na basu - kakorkoli to opišeš.

CD playerji po definiciji igrajo preveč tanko. Poceni ojačevalci so tanko zveneči. Mini zvočniki pa, tudi če bi hoteli, ne morejo drugega kot piskati.
Recept za pobeg od cviljenja je sedaj malce bolj jasen ...
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 02, 2015 21:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ena stvar, ki povprečnemu avdiofilu ni jasna:
linearnost zvočnika se meri pri enem (1) vatu. Naprimer zvočnik gre do 50 Hz. Poskusimo narediti meritev tako, da našponamo vate in pogledamo, do kod to zdrži. Kar naenkrat ugotovimo, da ta isti zvočnik gre v tilt pri dveh vatih na 50Hz, na 60Hz (če je dober) zdrži 10W (=recimo 100dB, če ima 90dB/1W) in od 150Hz naprej po spektru gre na 110dB, kar bi ustrezalo 100W aplicirane moči.

To v praksi pomeni, da razpon do 50Hz drži samo do dveh vatov, oziroma 93dB konice jakosti. Z večanjem jakosti se zvok tanjša. Od 10W naprej odpade 60Hz itd. - do 150Hz, na katere šele lahko računaš pri polni moči, že rečenih 100W.
Pomanjkanje 50Hz nadomesti poudarjenih 100Hz (drugi harmonik od 50Hz).. to pa je trik in se ve, kako se sliši.

Power response pri 100W za navedeni primer znaša 50Hz na minus17dB. Kar je zelo blizu realnosti 99% vseh mini zvočnikov. Zato gredo mali zvočniki v male sobe= potreba po manjši jakosti in še room gain efekt pojača base izpod 200Hz v manjšem ambientu. Manjši je, bolj pojača. Če ne poslušaš preglasno, ta zvočnik gre do uporabnih 50Hz.

Če pa je mini zvočnik še za mini standarde tanek, kar ni redkost, potem se obrni in poišči kaj bolj konkretnega.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blaise17



Pridružen/-a: Čet Avg 2014 11:33
Prispevkov: 14
Kraj: Kidričevo

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2017 18:16    Naslov sporočila: Nadgradnja sistema Odgovori s citatom

Pozdrav!

Kar nekje vode je preteklo od mojega zadnjega zapisa. Saj ne da bi bil povsem zadovoljen s tem kar sem sestavil, a za nadgradnje med tem ni bilo ne časa niti volje. Zdaj počasi ponovno razmišljam o kakšni nadgradnji ali zamenjavi in z mislijo na to, se obračam na »hi-fi« skupnost s priporočilom za kakšen dobrodošel nasvet.

Moj trenutni stereo sistem je sestavljen iz kakšnih petnajst let starega integriranega ojačevalca Denon PMA-2000R in nekaj podobnega starih zvočnikov Rega Ela 2000 (MkIII). Ob tem za nizke tone (predvsem zavoljo elektronske glasbe) uporabljam še aktivni nizkotonec Indiana Line Basso 830. Kot vir glasbe uporabljam gramofon Pro-Ject Debut Carbon, starejši CD player Sony CDP-XB 720qs in mrežni predvajalnik Logitech Squeezebox Touch, na katerega včasih priključim tudi kak USB z mp3 in FLAC datotekami. Zvočni kabli so Chord Rumour 2, interkonektor do gramofona je Chord Cobra VEE 3, CD je z ojačevalcem povezan s Chord Chamelon VEE3, Logitech Squeezebox Touch pa s Chord Chamelon Silver Plus.

Vse to imam spravljeno v praktično zgolj poslušanju in branju posvečeni pravokotni sobi velikosti nekaj manj kot 20m2 (480x415). Soba je akustično solidna – laminatni pod je prekrit s preprogo, na stranskih in nasprotni steni so police s knjigami, zid za sistemom je gol, na oknu je zavesa, oprema v prostoru je minimalistična.

Zvočnika sem postavil na »špice« simetrično ob daljši zid sobe, 40cm od zadnjega zida, prib. 150cm od stranskih zidov in ju zelo rahlo obrnil navznoter. Razdalja med zvočnikoma je prib. 180cm (vse meritve se nanašajo na center zvočnika/driverja), čeprav sama postavitev Rega zvočnikov dejansko ni težavna in ponuja precej možnosti. Edina bolj zaznava razlika pri postavitvi je oddaljenost od zadnje stene, pri čemer večja bližina zvočnika steni proizvaja malo bolj zaznavne base.

Poslušam glasbo praktično vseh žanrov. Izkušnja poslušanja je podobna ne glede na vir, čeprav seveda obstajajo razlike. »Najlepši«, najbolj uravnotežen zvok (pač glede na kvaliteto posnetka in žanra – akustična glasba se na tem sistemu nedvomno odreže najbolje) dobim iz gramofona, tudi nekateri CD-ji zvenijo v redu. Z dodanim nizkotoncem je bas v sistemu super. Glasba, ki prihaja iz zvočnikov je »avtoritativna«, transparentna, dovolj tridimenzionalna, polna detajlov, kar pride najbolj do izraza pri akustični glasbi, pri bolj rock žanrih pa je že kar malo moteče. V visokih tonih in vokalih zaznavam določeno »tankost«, manko topline, svetlost (včasih si proti temu pomagam s tonskimi kontrolami), zvoku manjka muzikalnosti, dinamike, posledično je poslušanje glasbe dlje časa utrujajoče.

Težava je, da ne znam prav dobro določiti kateri element sistema je »kriv« za omenjane neželene plati zvoka. Najočitnejša kandidata se mi zdita zvočnik in ojačevalec. Kaj torej zamenjati in s čim?

Že ob preizkušanju zvočnikov sem omenil, da sem razmišljal o »all Rega« sistemu in še vedno se vsaj deloma nagibam k temu. Na neki točki že imam načrt gramofon Pro-Ject zamenjati z Rega P3. Kot sem že omenjal, sem na kratko zvočnike že slišal z ojačevalcem Rega Brio 3, čeprav v drugem prostoru in z drugim virom. Čeprav je bil poskus kratek, je pokazal nekaj pozitivnih lastnosti tovrstne kombinacije. Filozofija in zvok Rege mi načeloma ugaja. Kakšne so po vašem mnenju alternative? Kaj bi mi priporočali, da še poskusim, preizkusim…?

Vsak morebiten komentar in/ali nasvet bo dobrodošel…

Hvala!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
delfinus



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 8:55
Prispevkov: 1627
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2017 19:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,
Sem bil skozi leta v podobnih situacijah. Samo sem vedno skusal najti odgovor s poskusanjem in sposojanjem opreme od kolegov ipd. Faktorjev zakaj je lahko mnogo. Zal tvojega sistema popolnima nic ne poznam. Mislim, da nisem slisal nobene od zgoraj navedenih komponent, tako da ne morem nic reci kaksne karakterje imajo in kako delujejo kot celota.

Najlazje je zaceti, ce ti kak kolega za zacetek posodi svoje interkonekte ali pa zvocniske kable in vidis kam odnese zvok pri tem. Potem poskusis z drugim virom, morda kak CD player in ojacevalec. Sam sem prisel do razodetja ob preizkusu Gryphona Tabuja. Vsi prejsnji ojacevalci so zveneli bolj ali manj podobno s svojimi nijansami. Gryphon pa je dodal potrebna j***a in meso na telo pevcev in instrumentov.
Ne smes pozabiti tudi na elektriko. To je tudi ena izmed stvari, ki se jo ponavadi zanemari, ampak ima pomemben vpliv. Da se priti cez s kaksnimi filter lajstnami, ki niso pretirane drage. Sam sem dal eno in se je takoj poznalo na digitalnih virih. Naredil sem si tudi napajalne kable. Ampak to ni vec poceni, ker je set Oyaide Schuko + IEC za en napajalni kabel cca 200EUR. Ce je elektrika res problem se lahko razmisli tudi o conditionerju ali pa UPSu.

Lahko pa so problem zvocniki sami po sebi. V tem primeru imam samo en nasvet, ki bi ga v taksnem slucaju naredil -> Harbeth P3ESR. Ja zelo majhni so. Postavil bi jih na stojala v near field. Sub bi obdrzal, obdrzal vso kablazo in ojacevalec in uzival. Baj baj utrujenost, svetlost in sterilnost.

lp, d.
_________________
If it sound good and it feel good, then it's musical - James Brown
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2017 10:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menjavati začneš ali na začetku ali koncu verige. Elektronika je v funkciji zvočnikov in izvora, zato zadnja. Kabli čisto na koncu.
Pri zvočnikih je dobro skočiti vsaj za klaso višje, raje dve, da ne menjavaš prepogosto in da je v igri konkretno navdušenje - prepričljiva kompenzacija za strošek.
Kaj razumem pod klaso? Tisto kar so preskoki med serijami zvočnikov posameznih proizvajalcev. Danes imajo proizvajalci dosti dobro urejene performanse po cenovnih razredih posameznih linij zvočnikov, tako da je malo presenečenj; ni več kot včasih.

Komentiral bi postavitev zvočnikov - po daljši stranici je dobra praksa za zvočnike v škatlah, še posebej ker je točka poslušanja dovolj stran.
Poskusi povečati odstoj med njima (za 40/60cm) in istočasno odmakniti od zida na 1,3m (prednja stran zvočnika). S slednjim prebiješ mejo, ki je potrebna za precedence effect (ko uho ignorira odboj od zida izza zvočnikov (uspe dojeti direkten zvok preden pride odboj), sicer se odboj integrira z direktnim zvokom in ga tem avtomatsko maže). Zasukaš jih samo toliko da zapolni sredino scene, če to naredi brez zasuka, toliko bolje. Tako imaš 'zrak' okoli instrumentov.

Glede na laminat na tleh preveri ali so stabilni (ne vibrira škatla - s prstom med igranjem na enem vogalu zvočnika zgoraj).
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blaise17



Pridružen/-a: Čet Avg 2014 11:33
Prispevkov: 14
Kraj: Kidričevo

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 27, 2019 20:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav!

V minulih dveh letih se je moj stereo sistem temeljito spremenil in lahko rečem, da zvočno, vsaj kar se moje percepcije tiče, tudi precej napredoval. Nisem še dosegel optimalne zvočne slike, ki bi si jo želel (in si jo lahko privoščim), tako bom kmalu naredil še nekaj nadgradenj, zato ponovno oživljam »svojo« staro temo v upanju, da mi boste podobno kot v preteklosti, pri tem znali pomagati.

Moj aktualni stereo sistem je zdaj sestavljen iz kakšnih sedem let starega integriranega ojačevalca Yamaha A-S 2000 in štiri leta starih zvočnikov Harbeth C7 ES3. Pri virih je vse po starem. Kot vir tako uporabljam gramofon Pro-Ject Debut Carbon (trenutna glava Ortofon OM 10 gre malo že proti koncu in jo bom kmalu nadomestil, predvidoma z Ortofon 2M Blue, zelo verjetno pa bom dokupil tudi kak cenovno dostopen Phono preamp (gledam Schiit Mani)), starejši CD player Sony CDP-XB 720qs in mrežni predvajalnik Logitech Squeezebox Touch (gledal sem novejše mrežne predvajalnike in po mojem mnenju noben po fleksibilnosti ne dosega Squeezeboxa, zato se odločam za tu in tam kakšno nadgradnjo, kot je boljši napajalnik in kak spodoben DAC, na katerega bi lahko ob Touchu, priklopil tudi CD player) na katerega včasih priključim tudi kak USB z mp3 in FLAC datotekami. Zvočni kabli so Chord Rumour 2, interkonektor do gramofona je Chord Cobra VEE 3, CD je z ojačevalcem povezan s Chord Chamelon VEE3, Logitech Squeezebox Touch pa s Chord Chamelon Silver Plus.

Vse to imam spravljeno v praktično zgolj poslušanju in branju posvečeni pravokotni sobi, velikosti nekaj manj kot 20m2 (480x415). Soba je akustično solidna – laminatni pod je prekrit s preprogo, ob stenah so police s knjigami (vključno s steno za zvočniki), okno prekriva zavesa, oprema v prostoru je minimalistična (sedalna vreča, udoben fotelj za poslušanje, ležalnik).

Zvočnika sta postavljena ob daljšo steno, rahlo obrnjena navznoter, približno 130 cm oddaljena od zadnjega in 140 cm od stranskega zidu, razdalja med zvočnikoma znaša cc 200 cm. Fotelj, s katerega v glavnem poslušam, pa je od zvočnika oddaljen cc 210 cm (vse merjeno s sredine sprednjega driverja).

Opisan sistem je zelo dojemljiv na spremembe. Praktično se vsaka sprememba v sistemu na zvoku pozna. Pretekle tedne sem malo eksperimentiral z različnimi integriranimi ojačevalci. Na posodi imam dva starejša modela: Yamaha R-S 500 in Sony 730 ES. Od vseh treh ojačevalcev, ki so mi samostojno na voljo, mi je zanimivo najbolj všeč (oz. je najbolj poslušljiv) Yamaha R-S 500. Preizkusil sem tudi opcijo Sony 730 ES kot predojačevalec in Yamaha A-S 2000 kot ojačevalec. Zvok je »na prvo žogo« super in zelo »hi-fi«, a ob nekoliko daljšem poslušanju, preveč »agresiven« za moj okus, pokaže pa na potencial kakšne ustreznejše tovrstne kombinacije. Da gredo Harberth zvočniki dobro skupaj z Yamahami, sem vedel že prej, zato sem tudi nabavil Yamaha A-S 2000, ki pa se je presenetljivo, ob sicer zelo neutrujajočem in »velikem« zvoku, pokazala za precej »toplo« ali celo v glavnem »temno« zveneči ojačevalec (razen, ko je govora o kakšnih zelo kompresiranih in slabih posnetkih). Glede na to, da Harbethi že sami premorejo dobro mero »topline«, dodatna s strani ojačevalca (kar se je pokazalo tudi v primeru Sonya in pred tem tudi mojega starega Denona) ni dobrodošla. Yamaha R-S 500 sicer zveni manj »široko« in »globoko« kot Yamaha A-S 2000 in Sony, a je kljub temu v splošnem bolj poslušljiv. Težko to dobro ubesedim, a zvočna slika, sploh tako opevani »midrange«, ki je pri A-S 2000 potisnjen nekako v ozadje in nekoliko »zadušen«, je tukaj bolj »in your face«, če me kdo razume Smile.

Dilema pred katero sem: ali zadržim Yamaho A-S 2000 in jo nadgradim s kakšnim preamp/DAC-om (razmišljam o opcijah do max. 1000€. Gledam RME ADI - 2 DAC ali kaj podobnega. Se zelo priporočam za kak nasvet glede kakšnega dovolj solidnega DAC-a, če menite, da bi v mojem sistemu lahko naredil želeno razliko!), ali Yamaho A-S 2000 prodam in si nabavim Yamaho A-S 701 ali A-S 801, ki oba že posedujeta tudi DAC (oboje sem že tudi slišal z »mojimi« zvočniki in je po spominu zvenelo podobno v redu oz. še bolje kot na R-S 500). Še ena opcija je, da si nabavim katerega od višjih in novejših modelov Yamahe (A-S 1100 ali celo A-S 2100), ki pa ju še nisem slišal in zgolj ugibam, da se zvok bistveno razlikuje od Yamahe A-S 2000.

Vsak komentar in/ali nasvet je dobrodošel!

Hvala in LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 29, 2019 09:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

... ker nimam direkt izkušnje z zvočniki te firme, šel pogledat kaj pravijo:
Vertically (fig.5), the balance doesn't change significantly as long as the listener is somewhere between the top and bottom of the front baffle. Sit so you can see the top of the cabinet, however, and a large suckout appears in the crossover region. Don't use too short a stand with this Harbeth.
Read more at https://www.stereophile.com/content/harbeth-hl-p3-loudspeaker-measurements#tDu9v5VFJphhvGmx.99


Ti zvočniki imajo 'bump' na basu, plus močno vibriranje stranic okoli 340Hz kar mu ojača polnost. Po drugi strani - če je prenizko postavljen / mu vidiš zgornjo ploskev - pravijo v testu - se pojavi luknja na crossover področju. Taka luknja potemni reprodukcijo in je lahko to razlog.
Po tvojem opisu si jih v prostor umestil kar v redu, preveri samo da niso prenizka stojala, oziroma če so, jih poskusi dvigniti. Potem pa razmišljamo naprej.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe