Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Projekt 3-way stereo
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 21:02    Naslov sporočila: Projekt 3-way stereo Odgovori s citatom

Zdravo, če nekaj časa prebiram vaš forum in odloču sem se da izdelam 3 sistemska zvočnika. Najprej morem poudarit da sem se za to odločil samo zato ker mi je to v veselje in nauču bi se tudi rad kaj tekom samogradnje.

Komponente katere sem že nabavu so sledeče:
- les za box (okvir) - lepljena bukovina debeline 3 cm
- sprednja stranica iz mediapana, za zadnjo še nevem isto vrjetno bukev

- bas: Visaton W250 - 8ohm
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/tiefton/w250_8.html
- srednjetonec: Visaton M10 - 8ohm (kateri bo invertiran)
http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/konus_mt/m10_8.html
- visokotonec: Monacor DT 254
https://www.monacor.com/en-gb/monacor/products/components/speaker-technology/hi-fi-tweeters/dt-254/
- kretnice: Monacor DN 103 vay crossover 8 ohm 800Hz - 4,5kHz 12 DB
https://www.monacor.com/en-be/monacor/products/components/speaker-technology/crossover-networks-and-components/dn-10/
- bassreflex cev
vse komponente bodo na sprednji stranici vključno z bassreflex cevjo!

Po izračunih:
zunanje mere boxa š/g/v: 35x29x60
prostornina 47l bruto, neto cca.: 37l
bassreflex 7x9

Naredu sem tudi stojala za omenjene zvočnike vižine cca 60 cm iz železa, podnožje 2 cm debelo železo, cevi iz 0,5 debele ploževine, tako da že zdaj tehtajo cirka 15 kg na kos, napolnit jih imam namem še z kremenovim peskom. Imajo pa tudi nogice na špicah.

Momentalno sem nekje na polovici projekta, stranice bukovine so zlepljene pod kotom 45 stopinj z epoksi dvokomponentnim lepilom in letvice z lepilom za les + privijačene z lesnimi vijaki (letvic še ni na slikah)
Stojala sem nesu postružit zreskat in zvarit (foter to dela na srečo) in pobarval sem jih v metalik črno.

Še nekaj slik na hitro slikno:




Lep pozdrav, Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2017 21:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo. Kar tako naprej.
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 17:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še kakšne križe not za utrditev, pa mogoče kakšno bolj pametno kretnico ali celo aktivo. Basovca peljat do 800Hz je širjenje zvoka v trakovih, tudi za srednjetonca čez 1500 jaz ne bi šel. Seveda pa ne vem za razdalje in postavitev itd. Lepo narejeno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 18:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen Luchas,

takoj na začetku vidim par večjih problemov:

srednjetonec je neprimeren za ta bas saj ima nekih 5 db manj izkoristka od basa in rezonančno frekvenco na 700Hz, kar pomeni rez na vsaj 1k4 in je kot tak mnogo previsok za sistem.
Bas s Qts-om 0,78 ni najbolj primeren za bass reflex sistem, je namenjen bolj za zaprto škatlo.

Kretnica je mimo. Od razporeditve komponent na ploščico, materiala, rezov. Ne bo šlo tako.

Dokler imaš še škatlo odprto bi bilo pametno zalepiti iverico kak centimeter debeline z notranje strani škatle in dodati prečne ojačitve. Masivni les ima namreč zelo močne lastne rezonance in se bo to precej poznalo, če ne poskušaš že sedaj tega umrtviti. Lahko tudi zalivaš s katramom, tako sem jaz včasih delal, a ni najbolj elegantna rešitev.
Ravno tako se izogibaj MDFa, saj tudi ta material poje svoje pesmice. Uporabi vezano ploščo, brezova je precej dobra, za zadnjo stranico lahko uporabiš enako ali pa iverico.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 18:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čestitka za ohišje. Dobro izgleda. Tudi jaz predlagam ojačitve - križe.

Za enote pa - ne vem kako bo tole igralo. Srednjetonec ima dejanskega izkoristka v območju 1200-4500Hz samo 86dB. Kar je caa 5dB manj kot bas. Ima tudi veliko puklo na 700Hz - kako boš rešil to s predlagano kretnico?
Dokler še nimaš narejene fronte, predlagam da pogledaš za kakšen drug srednjetonec.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 18:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za pohvale in kritike! Nisem omenu da je to moj 1. projekt sploh. Pa tudi kar se tiče hifi scene sem zelen. Vso skromno znanje sem pridobil preko foruma in googla.
lix problem je zdaj ker imam vse komponente že doma, katere mi je pomagal izbrat kolega kateri kot zgleda nima kaj dosti več pojma kot jaz. Kaj se zgodi če sredneonec invertiraš? Kaj predlagas? Kar se tiče resonanc masivnega lesa pa sem imel v mislih odpravit tako da bi polepu znotraj s STP bitumenskimi ploščami + spužva/filc.
lp, Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 19:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dajmo rešit kar se rešit da :-)
woofer bo pogojno kar v redu, jaz bi ga najprej probal v zaprti škatli, brez bass refleksa.
tweeter je v redu.
Srednjetonec bo treba zamenjati. Ni druge. Išči takega z vsaj 90db izkoristka in najvišjo rezonanco na 400Hz ali manj, da se izogneš anomaliji wooferja nad 500 Hz. Lahko uporabiš tudi midbass 5 ali 6.5 col, a mu moraš narediti škatlo v škatli. Jaz sem pred mnogimi mnogimi leti v podobno škatlo montiral takega in bil prezadovoljen s srednjimi toni
http://s45.photobucket.com/user/bbe22/media/Philips/phil1001.jpg.html
Menda ga v Kaliki (Trst) še imajo.
Kretnica je neuporabna. Lahko uporabiš kose z nje, če ti pridejo kje prav na novi kretnici, a taka kot je ne zagotavlja dobrega zvoka v tem sistemu. Probaj, a bo potrebna predelava, da speglaš zvok. Bolje bi pa bilo narediti novo iz nule.
Spužve ti v notranjosti škatle ne priporočam. Bitumen ja, filc ja.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2017 23:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ena od možnosti za srednjetonca:
http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/monacor/TF-0510.pdf

Imam dobre izkušnje...prijeten, neproblematičen med 300 in 2500 hz.

LP Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 00:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Beda, kot zlgeda bo treba menjat. Zdaj poti nazaj več ni Smile jernejc to je že boljše ker je lažje dostopen, ima kdo še kak predlog po možnosti da ga ni potrebno vgrajevat v svoje ohišje.
Za kretnico je tudi malo zafrknjena zadeva, ker nimam izkušenj s tem da bi jo sam zlotal. No kakorkoli najprej grem v nabavo srednjetonca potem pa dalje.
lp, Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jernejc



Pridružen/-a: Ned Avg 2008 9:24
Prispevkov: 1044
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 13:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi za tega celestiona bo treba izdelat prekat oz njemu lasten notranji volumen. To ni kritično, žrtvuješ cca liter volumna.

Še ena možnost bi bil tisti 6 inčni midbas od faital pro, ki gre preverjeno lepo skupaj s tem visokotoncem.
http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=401020100

Lp Jernej
_________________
Ohm sweet ohm.

Just saw a gold plated optical fibre. Apparently the gold made it sound marvelous according to the salesman.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GoldProf



Pridružen/-a: Pet Nov 2008 15:15
Prispevkov: 527

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 15:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oglej si projekte na tej strani:
Tukaj
Tukaj imaš gotove 3 sistemske projekte in tudi mnenja tistih, ki so jih že izdelali. Za pomoč se lahko obrneš lastniku strani(samo za njegov projekt). Imaš risbe ohišij, kretnice in pa potrebni material.
Tvoje ohišje je sicer za oko zanimlivo, vendar, kot so tudi drugi napisali, za zvočnike ne povsem sprejemljivo. Potrebno bi ločiti tudi del za srednje in visokotonca. Na vpogled imam občutek, da je stojalo previsoko. Stojalo naj bo tako visoko, da visokotonec pri poslušanju(če sediš) je nekje v višini ušes. Moje priporočilo - če nimaš izkušenj, loti se raje enostavne izdelave cenejše dvosistemske konfiguracije, če ga polomiš manj škode bo, dokler ne obvladaš vsaj osnovni prijemov enostavnega merilnika in pa spajkalnika.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2017 16:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GoldProf je napisal/a:
Oglej si projekte na tej strani:
Tukaj
Tukaj imaš gotove 3 sistemske projekte in tudi mnenja tistih, ki so jih že izdelali. Za pomoč se lahko obrneš lastniku strani(samo za njegov projekt). Imaš risbe ohišij, kretnice in pa potrebni material.
Tvoje ohišje je sicer za oko zanimlivo, vendar, kot so tudi drugi napisali, za zvočnike ne povsem sprejemljivo. Potrebno bi ločiti tudi del za srednje in visokotonca. Na vpogled imam občutek, da je stojalo previsoko. Stojalo naj bo tako visoko, da visokotonec pri poslušanju(če sediš) je nekje v višini ušes. Moje priporočilo - če nimaš izkušenj, loti se raje enostavne izdelave cenejše dvosistemske konfiguracije, če ga polomiš manj škode bo, dokler ne obvladaš vsaj osnovni prijemov enostavnega merilnika in pa spajkalnika.

Lp


Se strinjam. Dober nasvet. Še ena stran, ki je uporabna:

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=category&id=66&Itemid=250

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Luchas



Pridružen/-a: Čet Nov 2015 15:23
Prispevkov: 22
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2017 00:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

GoldProf, submat50 popolnoma vaju razumem, vse te strani sem pregledal že nekaj časa nazaj, priznam za ta projekt sem se odloču praktično na slepo. Če pogledam nazaj prva ideja so bli SEAS A25, vendar kar sem zasledil so to zvočniki priporočljivi za vintage zvok oz. lampaše kateri mi ni preveč ušeč. Zgodba se potem odvija naprej, kolega mi predlagal komponente na vrhu in zrisal načrt js naivnež sem vse to nabavu in šel v akcijo, raziskujem naprej in potem mrzu tuš WTF je to zdej... ok kot sem napisal poti nazaj ne vidim škoda mi je materjala in truda tako da bi projekt vseeno dokončal z določenimi prilagoditvami. Morem se zahvalit vam forumašem za podporo upam da me razumete in pomagate rešit zadevo.
jernejc, omenjeni celestion ni prešvoh bo igralo brez težav? čene se raje odločim za drugo opcijo - midbas faital pro mapak bo vzelo več prostornine...
Naj omenim da sem vmes za dobro ceno nabavu tudi ojačevalec upam da me ne boste spet skur*ali Very Happy pa da ne bo pomote vse kritike vzamem za dobro upam da se bom čez nekaj časa temu smejal. Aja ojačevalec je Creek EVOLUTION 2. Podobrno zadevo sem slišal v živo in mi je bil všeč.
Lp, Luka[/b]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2017 04:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne skrbi Luchas, bo zaigralo tudi pri tebi, samo malo daljša bo ta pot, kakor si na začetku mislil. Če se ti zatakne lahko tudi vskočim, saj sva dovolj blizu.
Za srednjetonski volumen lahko uporabiš tudi plastični cvetlični lonček, ki ga z notranje strani zalepiš na prednjo ploščo, kabel povlečeš skozi luknjo za odtok in to naknadno zapreš s silikonom.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogomir 4051



Pridružen/-a: Tor Dec 2008 19:42
Prispevkov: 1440
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 12, 2017 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To finto s plastičnim lončkom je pred več ko 40 leti uporabil tudi JBL pri modelu L 150A. So pa včasih lončki tudi odpadli, ker so bili preslabo zalepljeni.

lpm
_________________
miro
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: 031361550
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe