Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Namenske audio sobe
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 43, 44, 45  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 08:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O, to je pa nova informacija, nazadnje ko sem spraševal, jih še ni bilo. Laughing
Kje se da to videti/slišati in kdo je bil izvajalec?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 22:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gerchy je napisal/a:
Orisal si princip, kako počneš ti, obenem pa trdiš, da imam napačne informacije, ki jih nisi pojasnil. Razen rahle zmede v poimenovanju aplikatov (PRD, QRD, membranski), ki se ob poplavi ponudbe lahko zgodi vsakemu laiku, sem prepričan, da v moji agendi ni ničesar, kar bi lahko označil z "napačnim nasvetom".

Že dlje časa spremljam, kaj in kako počnejo drugi, prebral sem nekaj literature kredibilnih avtorjev, opravil nekaj testov in predvsem slišal tudi nekaj dobrih prostorov, ki NISO bili akustično tretirani (in zveneli bolje od tretiranih). Še več, ljudje, ki so v tretma investirali ogromno časa in denarja, ne uporabljajo rešitev, ki se jih omenja tukaj. Glede na reference teh ljudi in reference izvajalcev, bi si upal trditi, da so nadpovprečno zahtevni. To po moji oceni pomeni, da je pristopov do dobrega rezultata več.

Pri nas zaenkrat ni mogoče zaslediti nikogar, ki bi se (ali se je) profesionalno lotil domače poslušalnice, sploh ne takšne z več zvočniki (9 in več), zatorej je dvom na mestu. Najbrž bi se našel kdo, ampak na koncu še vedno ostaja dilema, ali bo naročniku všeč. Pri tem je bistvena razlika, ali je naročnik na koncu nezadovoljen brez 15.000 € in s popolnoma predelanim prostorom ali bo pač odmaknil aplikate za 500 €. Razlika je tudi, ali bo za 500 € dobil 90% rezultata ali bo za 10% teoretične razlike doplačal 30-krat več.

Se tudi jaz začasno umikam iz debate in poročam znova, ko bo zadeva zaigrala.


LP

Oprostite, ker motim "temo" Wink .
Trditve, ki so navedene NE morejo držati !!!
Izjema so lahko prostori, ki imajo že v osnovi "akustično" naštudirano "obliko in dimenzije" s stenami, ki niso vzporedne itd.
Če, si kolikor toliko naštudiral "teorijo" veš, da v skoraj vseh prostorih prihaja do "zvočnega popačenja" tudi več kot 20db in to lahko kar po celem zvočnem spektru !

Ja, lahko so nekomu "zvočno popačenje" všeč, ampak vernost to ni !
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 06, 2016 00:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če je vernost to, kar ste imeli letos na sejmu "strokovnjaki za akustiko", brez pomisleka izberem popačanega, a všečnega. Je več užitka v popačenju kot pa v "vedenju", da je nekaj "verno". Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 06, 2016 10:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gerchy je napisal/a:
Če je vernost to, kar ste imeli letos na sejmu "strokovnjaki za akustiko", brez pomisleka izberem popačanega, a všečnega. Je več užitka v popačenju kot pa v "vedenju", da je nekaj "verno". Very Happy


LP
Ja, žal nekomu ni všeč kratek, definiran, bas z resolucijo, nekateri želijo dolg, razmazan bas, ki "traja" ali pa "frfotajoče" srednje-visoke ...
Mi smo to imeli v prostoru relativno dobro rešeno, kljub "sejemskim pogojem" . Sejemske pogoje, kar pomeni časovna in materialna omejenost uspešno rešujemo že kar dobrih 20 let, tudi z inovativnimi prijemi, tako, da se "roganju" posameznikov lahko samo Laughing Laughing
_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 06, 2016 10:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ajka je napisal/a:
Mi smo to imeli v prostoru relativno dobro rešeno ...

Ja, seveda, vse je relativno. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2017 01:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takole, rack sem skorajda zvezal, zdaj se vidi, zakaj izboklina pride prav. Na sliki še "tretma" hrbtne stene racka - ako bo prostor. Zdaj se bo dalo tudi konkretneje meriti.

Načrt je še vedno isti oz. malce dodelan. Urediti čim več absorpcije ob praznih stenah (12 m2 površine in verjetno 20 cm poroznega materiala), dodati difuzijo, da se ne zadušijo visoki, po potrebi pa še dodatni moduli (volna in/ali Helmholtz) na prosta mesta (na omaro, pod sedeže, za okno za platnom). Vse to z dvema zvočnikoma. Okoli njiju je še odprto, ker je tam potreben prostor zaradi platna. Wooferja bom integriral kasneje. S to spremembo prejšnjega načrta bi delno rešil tudi izbočen rack, čeprav sem zdaj še bolj prepričan, da ni moteč.



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 13:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oni dan sem vnovič prebiral tole temo in sedaj, po slabem letu testiranja in raziskovanja, lahko rečem, da vsebuje nekaj koristnih napotkov, vendar so pogosto napačno interpretirani, preveč posplošeni ali pa postavljeni v napačen kontekst. Nekaj jih je seveda popolnoma zgrešenih. A nič zato, to je samo posledica premalo izkušenj, ker če ne poskusiš, ne moreš vedeti.

Neizpodbitno drži to, da se bistveno preveč pozornosti namenja nepomembnim stvarem: to so kabli, napajalniki, pretvorniki, podstavki in seveda razne predrage komponente, ki so drage zaradi vsega ostalega, samo zaradi dobrega zvoka ne.

Spoznal sem tudi, zakaj sem na večino ostalih (dragih) sistemov, sploh na sejmih, gledal zviška. V prejšnji sobi sem imel res velikansko srečo, popolnoma brez truda na najbolj kritičnem območju (to je območje pod 200 Hz, imenovano tudi Schroederjeva frekvenca), ni bilo posebnih težav, odstopanje je bilo majhno, nekje med 2-8 dB, kar je za majhen in popolnoma netretiran prostor brez vsakršne fleksibilnosti pri postavitvi več kot odličen rezultat.

Mi je pa zato precej vetra dala nova soba. Z veliko več truda in opreme sem dosegel še manjšo razliko, to je +/- 5 dB v območju od 15 do 200 Hz (na začetku preko 30 dB), s čimer pa sem tudi sam sebi potrdil, da sem tak zvok dojemal kot referenčnega vse od začetka moje hi-fi poti - že kot mulc v OŠ. Tudi ta rezultat je še vedno začasen. Je le "vmesni čas", potrditev in nova motivacija za nadaljne raziskovanje, ker sem vmes enostavno izgubil voljo do poslušanja. Tako torej odpade dejstvo, da sem za referenco smatral napačen/popačen zvok.

Lahko trdim, da sem napredoval. Za ceno enoletnega raziskovanja s kar nekaj spodrsljaji.
Rezultat je boljši, kar je seveda logično, soba je vendarle namenska in za vsakodnevno bivanje manj primerna.

Dejstvo je, da draga oprema ni vredna prav dosti, če je postavljena/nastavljena ali nabavljena neustrezno. In velikokrat se zaradi prostorskih omejitev ne da kaj dosti pomagati.
Tale skica, ki sem jo prerisal iz enega priročnika, odlično ponazarja situacijo. Poleg je pisalo, da lahko povprečna (ne cenena) oprema zagotovi veliko boljšo "audio nirvano" kot pa prestižna, ki je napačno postavljena, umeščena ali nastavljena. In to drži kot pribito. Če (subjektivno) ocenim čez palec, se lahko z omenjenimi parametri zvok izboljša za 300 %, medtem ko drugi kabli, boljša komponenta ali drug (podoben) zvočnik zadevo komajda premaknejo za 10 %.



Več naslednjič. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
NLP



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 10:01
Prispevkov: 1035
Kraj: Drugje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 14:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res je se strinjam, bova videla kaj drugi porečejo...
Upam da nisi uporabljal korektivnega EQ-ja.
_________________
Nenad P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 15:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem, za stereo sploh ne.

Sem se pa poigraval z mislijo, da bi posamezno frekvenco, ki odstopa navzgor, poskusil utišati na subu, seveda z visokim Q-jem. Ker potem bi morebiti že lahko dosegel +/- 3 dB, kar so že praktično pobožne želje za amaterja. Dvigovanje "dolin" se mi ne zdi preveč posrečena rešitev.

Room correction se mi pri filmih zaenkrat zdi koristen, ker je treba upoštevati, da do poslušalca pride signal 13 različnih zvočnikov. Kolikor je videti, so korekcije v urejenem prostoru minimalne, med 3 in 5 dB.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lix



Pridružen/-a: Ned Jan 2016 3:17
Prispevkov: 501
Kraj: Med Koprom in Trstom

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 15:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne moreš pojačati tistega česar ni, lahko samo zmanjšaš tisto, česar je preveč.
Problem suba poskusi reševati s premikanjem levo desno, jaz osebno jih imam rad zgoraj. Izogibaj se centra, poskusi postavitev v proporcu zlatega reza na širino sobe. Če ne gre, si omisli helmholz na frekvenci, ki tolče ego. Aktivni EQ pa mora biti zelo zelo dober da ti prinese več kar ti sicer lahko odnese slab.
Z narisano tehtnico se zelo strinjam.

lix
_________________
"Ne moreš dobiti pudinga, če ne poješ mesa."
P. Floyd
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajka



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 10:00
Prispevkov: 3181
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 17:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

gerchy je napisal/a:
Oni dan sem vnovič prebiral tole temo in sedaj, po slabem letu testiranja in raziskovanja, lahko rečem, da vsebuje nekaj koristnih napotkov, vendar so pogosto napačno interpretirani, preveč posplošeni ali pa postavljeni v napačen kontekst. Nekaj jih je seveda popolnoma zgrešenih. A nič zato, to je samo posledica premalo izkušenj, ker če ne poskusiš, ne moreš vedeti.

Neizpodbitno drži to, da se bistveno preveč pozornosti namenja nepomembnim stvarem: to so kabli, napajalniki, pretvorniki, podstavki in seveda razne predrage komponente, ki so drage zaradi vsega ostalega, samo zaradi dobrega zvoka ne.

Spoznal sem tudi, zakaj sem na večino ostalih (dragih) sistemov, sploh na sejmih, gledal zviška. V prejšnji sobi sem imel res velikansko srečo, popolnoma brez truda na najbolj kritičnem območju (to je območje pod 200 Hz, imenovano tudi Schroederjeva frekvenca), ni bilo posebnih težav, odstopanje je bilo majhno, nekje med 2-8 dB, kar je za majhen in popolnoma netretiran prostor brez vsakršne fleksibilnosti pri postavitvi več kot odličen rezultat.

Mi je pa zato precej vetra dala nova soba. Z veliko več truda in opreme sem dosegel še manjšo razliko, to je +/- 5 dB v območju od 15 do 200 Hz (na začetku preko 30 dB), s čimer pa sem tudi sam sebi potrdil, da sem tak zvok dojemal kot referenčnega vse od začetka moje hi-fi poti - že kot mulc v OŠ. Tudi ta rezultat je še vedno začasen. Je le "vmesni čas", potrditev in nova motivacija za nadaljne raziskovanje, ker sem vmes enostavno izgubil voljo do poslušanja. Tako torej odpade dejstvo, da sem za referenco smatral napačen/popačen zvok.

Lahko trdim, da sem napredoval. Za ceno enoletnega raziskovanja s kar nekaj spodrsljaji.
Rezultat je boljši, kar je seveda logično, soba je vendarle namenska in za vsakodnevno bivanje manj primerna.

Dejstvo je, da draga oprema ni vredna prav dosti, če je postavljena/nastavljena ali nabavljena neustrezno. In velikokrat se zaradi prostorskih omejitev ne da kaj dosti pomagati.
Tale skica, ki sem jo prerisal iz enega priročnika, odlično ponazarja situacijo. Poleg je pisalo, da lahko povprečna (ne cenena) oprema zagotovi veliko boljšo "audio nirvano" kot pa prestižna, ki je napačno postavljena, umeščena ali nastavljena. In to drži kot pribito. Če (subjektivno) ocenim čez palec, se lahko z omenjenimi parametri zvok izboljša za 300 %, medtem ko drugi kabli, boljša komponenta ali drug (podoben) zvočnik zadevo komajda premaknejo za 10 %.



Več naslednjič. Smile


LP


_________________
~ ** ~
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Telefon: -
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 19:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lix je napisal/a:
Ne moreš pojačati tistega česar ni, lahko samo zmanjšaš tisto, česar je preveč.
Problem suba poskusi reševati s premikanjem levo desno, jaz osebno jih imam rad zgoraj. Izogibaj se centra, poskusi postavitev v proporcu zlatega reza na širino sobe. Če ne gre, si omisli helmholz na frekvenci, ki tolče ego. Aktivni EQ pa mora biti zelo zelo dober da ti prinese več kar ti sicer lahko odnese slab.
Z narisano tehtnico se zelo strinjam.

Ojačanje je možno, le da lahko s tem povzročiš druge težave.
Helmholtza sem izdelal dva, 60-litrska, pa je bil bolj žalosten efekt (na sicer ustrezni frekvenci). Efektivni resonatorji bi morali biti precej veliki in ravno tu sem prišel do spoznanja, da bi za dober rezultat moral porabiti zelo veliko prostora. Če bi delal znova, bi že času gradnje načrtoval minimalno pol metra dodatnega prostora na vsako stran.

So pa zato subi dobro opravili delo. Omenjen rezultat je dosežen s tremi in četudi ostane tako, se ne bom kaj dosti pritoževal. Prizadeval si bom še izboljšati ETC, ker je še nekaj manevra na stenah.

Slabost, ob katero se utegne kdo spotakniti je ta, da tak sistem terja digitalno procesiranje. 5 basovskih enot je potrebno ustrezno uskladiti glede na postavitev v prostoru. Tudi mene žalosti, da bom moral obupati nad staro dobro 2-kanalno analogno reprodukcijo, ampak sem skoraj prepričan, da bi drugače težko ali celo nemogoče prišel do takšnega rezultata. Še vedno manjše zlo kot 20 dB razlike med posameznimi toni.

Za tiste, ki si morda ne predstavljajo, kaj pomeni 20 dB razlike: to je toliko, da pri kar solidni glasnosti enih tonov enostavno ne slišiš.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ck



Pridružen/-a: Pon Feb 2009 19:27
Prispevkov: 1604
Kraj: kamnik

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 11, 2018 23:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S HH resonatorji je problem, če niso postavljeni na pravem mestu, kar pravzaprav velja za vse aplikate, za HH pa še mnogo bolj zato, ker imajo zelo ozek spekter delovanja.

Pred leti je PS audio izdelal sobo in njeno izdelavo v več delih dal na You tube (mislim, da je bilo 7 filmčkov po kakih 10 minut - se mi sedaj ne da preverjati) Naredili so 2 velika HH - tako na oko vsak po cca 1,5 m3. Pridobili pa so samo 2 db na tangirani frekvenci - soba je velika cca 30m2 in visoka cca 3m.

Hec je v tem, da mora za dober učinek biti resonator (in luknja) tam, kjer se zvok s tangirano frekveco odbija proti mestu poslušanja na način, da pride zvok do poslušalca z zamikom 1/2 faze glede na direkten zvok ali na mestu z zamikom 3/2 faze (kar je slabše, ker je to že drugi odboj, ki ni več take jakosti), če hočemo jakost tona na tej frekvenci povečati (torej če imamo "nulo" in jo hočemo zmanjšati).
Če hočemo jakost znižati, moramo HH postaviti na mestu, kjer je odboj tak, da pride do poslušalca zamaknjen za eno fazo (torej pride do poslušalca v fazi in se zato ojačuje, zaradi česar dobimo "peak").
Ostala mesta postavitve so manj učinkovita ali celo neučinkovita.
Preverjeno v praksi.

Problem HH je tudi v tem, da je učinkovit v spektru, ki je lahko ožji od našega problema (nula ali pa peak), zato je bolje narediti tako imenovan slot resonator ali pa HH z več manjšimi luknjami. Učinkovitost teh resonatorjev je sicer nižja kot pri HH, je pa po spektru lahko do 2 oktavi, kar je bistveno več kot HH.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gerchy



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 10:43
Prispevkov: 670
Kraj: 03

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 12, 2018 09:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, saj o tem smo že debatirali. Še vedno trdim, kar sem preveril v praksi in prebral v literaturi: resonatorji, membranski absorberji ipd. morajo biti v kotih, kjer je pritisk največji - ravno obratno od poroznih absorberjev. Ti morajo biti tam, kjer je največja hitrost (zato se jim tudi reče velocity based absorbers). To je na 1/4 valovne dolžine. HH resonatorji, ki so izdelani za točno določeno frekvenco morajo biti tam, kjer imajo te frekvence največji pritisk.

PS audio video sem videl, očitno so delali nekaj narobe, ker 2-3 dB sem jaz dosegel s 120 litrskim volumnom (pa še tu sem moral prilagoditi dolžino vratu in frekvenco popraviti za 9 Hz). Ampak v redu, 2 dB za 25 € in nekaj ur garažnega dela to sploh ni tako slab rezultat. Smile

Podprl sem tudi svojo trditev, da lahko netretiran prostor zveni bolje od tretiranega. Če bi v sedanjo sobo dal par aplikatov, ki jih uporablja večina komercialnih ponudnikov, bi imel še vedno slabši zvok kot v prejšnji sobi, ki je bila nesimetrična, netretirana in s steno za mestom poslušanja. Predvsem ciljam na spodnji del spektra, ki je najbolj kritičen.

Pa še nekaj. Pred časom se je omenjalo nekaj v smislu, da z akustiko popravljaš napake zvočnika in da je umeščenost sistema ključnega pomena. Sicer je res, da lahko postavitev naredi ogromno razliko, ampak težava je, da si večina tega ne more privoščiti. In tudi tisti, ki si lahko, imajo zelo malo možnosti, da bodo dosegli dober rezultat, zato se z akustičnimi pripomočki lahko situacijo izboljša/nadgradi, s čimer se zmanjšajo razlike v glasnosti posameznih frekvenc, izboljšajo se lahko drugi parametri (difuzija, simetrija, odmevanje, čvrstost, čistost ...). Druga težava je, da je za drastično izboljšanje potrebnega veliko prostora, kar pa je v praksi spet težko izvedljivo. Subwoofer je majhen in se na pravem mestu uspešno bori z modalnimi težavami, ampak spet, eden ni nobeden in tudi ti zahtevajo nekaj manevra pri postavitvi in kar nekaj nastavitev pri integraciji.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ambro



Pridružen/-a: Pet Maj 2009 20:03
Prispevkov: 412
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 12, 2018 12:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@gerchy, pozdravljen. Bi lahko prilepil kako slikco, da vidimo kako izgleda sedaj prostor?
_________________
lp, Branko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> HI-FI dodatki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 43, 44, 45  Naslednja
Stran 38 od 45

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe