Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Lampaš 6E5P PSPUD

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 15, 2016 00:27    Naslov sporočila: Lampaš 6E5P PSPUD Odgovori s citatom

Počitnice so tu in na firmi malo zatišja, pa me je v sredo prijelo, da na hitro vržem skupaj enga lampaša na protoplošči. Porabljen material, tisti ki se mi valja po delavnici iz prejšnjih uspešnih in neuspešnih projektov. Napajalni torodid s sekundarji 225V in 6.3V, izhodni trafo SE s 3.5K primarja. Pogled po moji kolekciji 5000ih elektronk se je ustavil na ruski pentodi 6E5P.
V glavi se mi je porodila ideja o ojačevalcu s samo eno stopnjo (torej brez predojačevalne elektronke). Za 6E5P bi bil idealni trafo okoli 5-6K, pa sem se odločil da grem z dvema v paralelo v triodni vezavi.
Na hitro sem vrgel idejo v LTSPICE:



Simulacija je obetajoča in obljublja pri izvoru iz CDja caa 0.5W moči, polna moč, če bom že kdaj končno skupaj spravil preamp, pa okoli 3.5W.

Napajalnik je klasičen CLCRC. Ojačevalec je brez bruma. Zvok pa, ma kej bi pravu - to je treba slišat. Me je kar potegnilo noter.

Za vse skupaj sem porabil caa 7ur.

Še slike prototipa:










_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 18, 2016 23:37    Naslov sporočila: Nadgradnja Odgovori s citatom

Danes sem zadevo še malo nadgradil oz. naredil še en ojačevalni modul. Namesto katodnega upora in kondenzatorja sem uporabil za stabilizacijo delovne točke rdeče led diode. Zadeva zgleda takole:



V mraku pa takole:



zvokovna razlika:

ogromna pridobitev na basu. Čvrst, hiter in mesnat.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2016 23:48    Naslov sporočila: Preamp Odgovori s citatom

Pa ga imamo, testni preamp namreč. Uporabljena lampa TESLA 6L31 - v triodni vezavi.

data: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/183/6/6L31.pdf

Narejen skoraj modularno (lahko menjam izhodni kondenzator), faktor ojačanja x6. Ravno prav za mojo 6E5P. Imam občutek da SPUD zveni še boljše kot prej, mogoče pa gre samo za placebo efekt.

shema:


_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2016 20:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kolk lampašev pa imaš že sedaj doma? kar nekaj se mi zdi..
sicer pa sedaj ni "sezona" za lampaše poslušat...kljub klimi zna bit vroče,moji kar počivajo..me pa veseli ,ko vidim,da si še zmeraj tako aktiven pri izdelovanju lampašev.. Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Senca



Pridružen/-a: Čet Maj 2008 7:25
Prispevkov: 888
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 01, 2016 10:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadevo sem slišal na lastna ušesa in bil Shocked Shocked Shocked

Neverjetno kaj vse se da narediti, ko ima človek znanje in ideje Arrow Idea
_________________
Nikoli se ne prepiraj z idiotom,
ker te bo potegnil na svoj nivo
in te premagal s svojimi izkušnjami.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 01, 2016 15:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem pa v četrtek napravil eno spremembo. V preampu imam sedaj namesto 6L31 lampo EL95 (http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/030/e/EL95.pdf). 6L31 zveni sicer odlično, je pa pošastno mikrofonična lampa. EL95 pa je bistveno boljša. So si pa po kakrakterju ti dve lampi zelo zelo podobni.

Prav tako sem dvignil potencial gretja na 60V.

Ne morem pa si v glavi razčistit ali igra bolje s preampom ali bolje brez njega. Klasika se mi zdi boljša z preampom (verjetno zaradi večjega gaina oz. večje dinamike), medtem ko so mi Jazz, Blues in rock za odtenek boljši brez preampa.

Razmišljam, da zamenjam napajalnik, ki bo narejen iz treh dušilk in treh 82uF MKP kondenzatorjev (Jantzen Audio CrossCap)- po sistemu LCLCLC filtra.

Prav tako bom verjetno naredil še en prototip končne stopnje s samo eno elektronko po kanalu.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
drago67



Pridružen/-a: Čet Okt 2008 19:24
Prispevkov: 1088
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 01, 2016 16:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kalimero je napisal/a:
Sem pa v četrtek napravil eno spremembo. V preampu imam sedaj namesto 6L31 lampo EL95 (http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/030/e/EL95.pdf). 6L31 zveni sicer odlično, je pa pošastno mikrofonična lampa. EL95 pa je bistveno boljša. So si pa po kakrakterju ti dve lampi zelo zelo podobni.

Prav tako sem dvignil potencial gretja na 60V.

Ne morem pa si v glavi razčistit ali igra bolje s preampom ali bolje brez njega. Klasika se mi zdi boljša z preampom (verjetno zaradi večjega gaina oz. večje dinamike), medtem ko so mi Jazz, Blues in rock za odtenek boljši brez preampa.

Razmišljam, da zamenjam napajalnik, ki bo narejen iz treh dušilk in treh 82uF MKP kondenzatorjev (Jantzen Audio CrossCap)- po sistemu LCLCLC filtra.

Prav tako bom verjetno naredil še en prototip končne stopnje s samo eno elektronko po kanalu.


kaj uporabljaš za izvor zvoka,cdp ,gramofon,ali kaj tretjega ?
a imaš tudi to kaj predelano?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2016 08:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za transport trenutno uporabljam CDP. Iz njega gre signal preko enga LC (low Cost) coax kabla do zunanjega DACa (Asus essence one). Iz DACa preko srebrnih (home made) interkonektov do 50K potenciometra (ALPS) in nato ali v preamp ali pa v končno.
Imam tudi gramofon, ki je še v neuporabi. RIAA Preamp je še v fazi razvoja - tega trenutno razvijava skupaj s prijateljem Janezom. Do sedaj je bilo narejeno caa 6 prototipov. Kot najboljša se je pokazala varianta s 6CC41 na vhodu in 6N16B na izhodu z veznim kondenzatorjem JantzenAudio SilverGold. Odlično se je tudi izkazala elektronka 6F12P. Na vrsto še čakajo 6N17B in 6C3P.
Prav tako morava še probat SilverMica kondenzatorje v RIAA filtru.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 18, 2016 23:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po dobrih 14 dneh se spet malo oglašam. Vmes sem naredil par sprememb. Vrnil sem se na varianto, pri kateri za stabilizacijo delovne točke skrbita upor in kondenzator. Z LEDicami je sicer boljši bas (malenkostno) so pa zato pri prvi varianti boljši srednji in visoki. Igral sem se tudi z napajalno napetostjo in sem pristal na približno 250V. Testiral sem tudi s samo eno lampico po kanalu in se spet vrnil na dve. Spremenil sem tudi preamp - sedaj uporabljam VALVO EL90 in na izhodu sem rusa K73-16Bja zamenjal za Jantzen Audio SILVERGOLD. To je bil velik premik naprej. Sedaj s preampom igra tako, kot da ga ne bi bilo. To je dobro, ker to pomeni, da mi preamp nič ne obarva zvok.
Naredil sem tudi nov interkonekt. Namesto srebra v teflonu (solid core), sedaj uporabljam posrebren litch v PTFE ovoju. Izredno uravnotežen interkonekt. Konektorji so "samo" neki Neutriki.
Da mi sistem igra dobro potrjuje dejstvo, da ko pridem iz službe v moji "poslušalnici" zasačim 15 in 18 letna sina med poslušanjem klasike ali jazza.

Sedaj projektiram nove izhodne trafote in ohišje. Trenutni trafoti so narejeni na EI96 jedrih za moč caa 6-7W. Kar je overkill. Projektiram nekaj na EI78 jedru, kar bo povsem dovolj za te 3W.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
ambasador



Pridružen/-a: Sre Feb 2011 19:52
Prispevkov: 5982
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2016 08:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V moji praksi s predojačevalci sem ugotovil, da isto vezje bolje igra, če ima prav vsaka trioda svoje napajanje - namesto da so preko pi členov povezane med seboj.
Ko sem naredil phono z ECC 83 sem izkoristil staro Marantzovo finto: usmerjanje preko ene same diode: to je lepo izvedljivo, ker je anodni tok 83-etke zelo nizek (1mA) in ni problemov z ripplom / brumom. Tako enostavno narediš 4 napajanja za dve ececejki v phono stopnji, naprimer. Za usmerjanje pa lahko uporabiš majhe (ne elektrolitske) kondenzatorje, ker so v igri majhne vrednosti.

Finta je dobra tudi zato, ker je usmernik manj kot polovico časa v povezavi z 220V omrežjem. Tako ti manj smeti.

Za bolj požrešne triode pa je vprašanje če gre ta tehnika skozi, čeprav je sloviti Marantzov pre imel eno samo solid state diodo za vseh 6 kos ECC83. Se pravi da je tako usmerjal vsaj 12mA.
_________________
Carpe Diem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 07, 2016 16:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nova verzija:

ukinil sem potenciometer - glasnost sedaj uravnam na DACu. Na vhodu je sedaj stepup transformator (1:4) s katerim sem pridobil 6dB. Moč je sedaj 4W. Popolnoma nov je tudi napajalnik z LCLCLC filtrom in PIO (ne elektroliti) kondenzatorji. Bruma praktično ni. Potencial gretja je dvignjen na 45V.
Zvok je sedaj bolj še lampaški - mehko in prijetno.

Moram še malo poslušati, da vidim katera verzija mi je bolj všeč.



_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2017 18:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, pa jo imam. Še eno verzijo namreč.



Tu sem na vhodu signal pripeljal na OPAMP (NE5532) in nato direktno na mrežico lampe. Lampa deluje v režimu A2 klase - kar pomeni, da jo krmilim tudi s pozitivnim signalom (https://en.wikipedia.org/wiki/Single-ended_triode#Class_A2). S tem sem pridobil na moči (tam nekje 7.5W). Sem pa dodal tudi GNFB (negativno povratno vezavo - 12dB).

Tele variante s OPAMPom na vhodu na netu nisem zasledil. Našel sem eno PP varianto

Zvokovno podobno kot s trafotom, večja moč in po občutku več dinamike.

S to varianto mislim, da sem izčrpal SE variante. Sedaj je na vrsti še kakšen PP (PushPull). Simulacija v A2 klasi se zdi zelo zanimiva - moč čez 20W in THD pod 0,2%. Bomo videli kako bo v realnosti.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
jože



Pridružen/-a: Sre Dec 2009 18:30
Prispevkov: 318
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 16:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kalimero je napisal/a:
Evo, pa jo imam. Še eno verzijo namreč.

Tu sem na vhodu signal pripeljal na OPAMP (NE5532) in nato direktno na mrežico lampe. Lampa deluje v režimu A2 klase - kar pomeni, da jo krmilim tudi s pozitivnim signalom (https://en.wikipedia.org/wiki/Single-ended_triode#Class_A2). S tem sem pridobil na moči (tam nekje 7.5W). Sem pa dodal tudi GNFB (negativno povratno vezavo - 12dB).



Zanimiva shema, me pa zanima, zakaj si se odločil, za A2 klaso – iz-krmiljenje g1 v + glede na katodo, saj lampa sama po sebi nima take karakteristike, da bi jo bilo potrebno siliti v ta režim. Vsaj ne za audio SE končno stopnjo.
„Če malo naglas razmišljam“, bo ta lampa v tem režimu preobremenjena, s tem pa se bo zelo skrajšala življenjska doba lampe. Je pa res, ko gre za eksperimente in ne za trajen izdelek to niti ni pomembno.
l.p. Jože
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kalimero



Pridružen/-a: Pon Sep 2008 21:25
Prispevkov: 283
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 25, 2017 17:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jože je napisal/a:
kalimero je napisal/a:
Evo, pa jo imam. Še eno verzijo namreč.

Tu sem na vhodu signal pripeljal na OPAMP (NE5532) in nato direktno na mrežico lampe. Lampa deluje v režimu A2 klase - kar pomeni, da jo krmilim tudi s pozitivnim signalom (https://en.wikipedia.org/wiki/Single-ended_triode#Class_A2). S tem sem pridobil na moči (tam nekje 7.5W). Sem pa dodal tudi GNFB (negativno povratno vezavo - 12dB).



Zanimiva shema, me pa zanima, zakaj si se odločil, za A2 klaso – iz-krmiljenje g1 v + glede na katodo, saj lampa sama po sebi nima take karakteristike, da bi jo bilo potrebno siliti v ta režim. Vsaj ne za audio SE končno stopnjo.
„Če malo naglas razmišljam“, bo ta lampa v tem režimu preobremenjena, s tem pa se bo zelo skrajšala življenjska doba lampe. Je pa res, ko gre za eksperimente in ne za trajen izdelek to niti ni pomembno.
l.p. Jože


Ja, tu gre za eksperimente in primerjave med eno in drugo topologijo z isto lampo, izhodnimi trafoti in napajalnikom z isto delovno točko. Zanimala me je kvaliteta zvoka, primerjava zvoka med topologijami in razlika v moči.
Prva ideja je bila, da se izognem kondenzatorjev na poti signala. Vse skupaj je zame to eno igranje, učenje in raziskovanje.
Lampa v A2 klaso preklopi pri caa 3.5W. Pri normalnem glasnosti praktično lampa deluje več kot 95% v A klasi in morda 5% v A2. Tako, da se za življensko dobo ni treba bati. So pa te 6E5P nesramno poceni. Morda bom vse skupaj še probal z 6N6P ali pa 6P15P.
_________________
www.marsaudio.eu - zastopnik za Jantzen Audio in Fountek
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran Telefon: 040758875
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe