Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Metronom - 8inch SEAS FullRange driver
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 28, 2015 10:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

VeĆØkrat sem že mislil opisati življenski cikel razvoja zvoĆØnika, (seveda je to moje videnje). Na podlagi tega bi se tudi lažje znaÅ”el kje sem in kako naprej.

1. faza - simulacija za driver, ki nas zanima in ĆØe bo simulacija pozitivna,
ga tudi kupimo.
2. driver kupimo in izmerimo T&S parametre.
3. ponovna simulacija z izmerjenimi parametri tako za leseni del, polnilo,
elektroniko in port, ĆØe ga ima.
4. ZvoĆØnik fiziĆØno naredimo, tako leseni del, polnila kot elektroniko in port
ĆØe ga ima.
5. ZvoĆØnik posluÅ”amo, da vidimo kje smo.
6. Napravimo podrobne meritve in eksperimentiramo s portom, polnilom
in elektroniko.
7. zvoĆØnik posluÅ”amo, da napravimo fino uglasitev, na podlagi posluÅ”anja.
8. Uživamo ob posluŔanju.
9. ZvoĆØnik dobi novega lastnika ali gre v reciklažo.

V 4. fazi je simulacija osnova za izdelavo lesenega dela (kaj bomo nažagali) za ostale parametre (pri meni: polnilo, port in elektrika) pa samo kot izhodiÅ”ĆØne vrednosti. Model tudi simulira samo SPL nekje do 1kHz. Lahko tudi simuliraÅ” kako naj bi se zvoĆØnik obnaÅ”al, ĆØe ga postaviÅ” v namiÅ”ljeni prostor, vendar jaz do tam Å”e nisem priÅ”el.

V 6. fazi je simulacija samo kot pomoĆØ kako kakÅ”en parameter vpliva pri njegovem spreminjanju, da se za potrebne meritve lažje odloĆØimo.

Jaz sem sedaj v 6. fazi. Andrej mi je pomagal pri simulaciji in ovrednotenju kako kakÅ”en parameter vpliva, ĆØe ga spreminjamo. Dali ste mi tudi veliko nasvetov kakÅ”ne meritve so smiselne in kako naj jih izvedem. Torej sedaj moram napraviti meritve in ovrednotiti, kako se zvoĆØnik "sliÅ”i" na podlagi meritev. Ovrednotim lahko tudi kako dobra je simulacija za zvoĆØnik v mojem primeru.

Torej vso energijo v dobro izvedene meritve.

Tudi 1. faza je lahko malo drugaĆØna. Jaz sem driver že imel in sem zanj iskal ohiÅ”je. Vendar mislim, da to ne vpliva na potek in razumevanje življenskega cikla.

Lp Matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
diyfreak



Pridružen/-a: Pon Okt 2011 23:29
Prispevkov: 489
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 28, 2015 15:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi sam uporabljam povsem enako metodo kot razlaga ck od meritev do primerjave z ,,znanim zvoĆØnikom" pa tudi submat50 je pravilno podal vseh 8 glavnih faz ki so potrebne za izdelavo zvoĆØnika seveda vkljuĆØno z deveto.
Sedaj pa dovolj flancanja z moje strani, grem pakirat kufre Razz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 11, 2015 12:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zopet jaz. Med tem, ko se nisem javljal sem bil na težki operaciji. Ker nekaj ĆØasa ne bom mogel kaj težjega dvigniti, ekseprimentiranje s portom ne pride v potev.

Napravil pa sem meritev SPL brez kakrÅ”ne koli kompenzacije. Meritev sem napravil kar na mestu kjer zvoĆØnik sicer stoji. Nad surovo meritvijo lahko nastavljam drsnike desno zgoraj. Fizikalnega pomena položaja vseh drsnikov ne razumem dobro. Morda bi jih skupaj prediskutirali. Uporabil sem tudi glajenje distorzije na 1/3 oktave.

Lepo se vidi da SPL driveraj raste tako kot je v specifikacija driverja. Imam Ŕe meritve za dvoje vrednosti BSC kompenzacije, ki pa bi jih prilimal, ko bi imel odziv na ta graf.



lp matjaž
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 14:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Metronom se mi je dolgo ĆØasa valjal po kleti, dokler ni stopil v akcijo Joztom. Pridne izkuÅ”ene roke in ostro oko so dali rezultat.





Barvo smo izbrali tako da paÅ”e k maĆØku.



PosluÅ”ala pa sva ga tudi z njegovim (Joztovim) ojaĆØevalce. Zanimiv ojaĆØevalec, vreden pozornosti.

Glede na unikaten sistem imamo tudi primernega ĆØuvaja.



FR zvoĆØnik je zanimiva možnost. ƈe narediÅ” selekcijo glasbe, ki jo boÅ” nanj posluÅ”al ti zelo veliko nudi. V primeru, da to ni edini zvoĆØnik, ki ga imaÅ” si zmagal.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 15:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈestitke!

Ali je Mass Loaded Transmission Line?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
submat50



Pridružen/-a: Tor Nov 2009 18:05
Prispevkov: 613
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 15:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Simulacija je bila narejena z modelom Martina Kinga za Mass Loaded Transmission Line. Za obliko metronom je ta model tudi primeren.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
longplay



Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:53
Prispevkov: 851
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 18:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Upam da je dovolj prostora za maĆØkona da se lahko skrije pod zvoĆØnik z varovalno barvo ko pride pes ĆØuvaj. Naj oba uživata z lastnikom. Mizar bravo za stilski izdelek.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dr.sah



Pridružen/-a: Sob Sep 2008 21:41
Prispevkov: 1403
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 21:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Metronom se mi je dolgo ĆØasa valjal po kleti, dokler ni stopil v akcijo Joztom. Pridne izkuÅ”ene roke in ostro oko so dali rezultat.





Barvo smo izbrali tako da paÅ”e k maĆØku.



PosluÅ”ala pa sva ga tudi z njegovim (Joztovim) ojaĆØevalce. Zanimiv ojaĆØevalec, vreden pozornosti.

Glede na unikaten sistem imamo tudi primernega ĆØuvaja.



FR zvoĆØnik je zanimiva možnost. ƈe narediÅ” selekcijo glasbe, ki jo boÅ” nanj posluÅ”al ti zelo veliko nudi. V primeru, da to ni edini zvoĆØnik, ki ga imaÅ” si zmagal.

lp


Katera pasma je tole?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LightBit



Pridružen/-a: Pon Okt 2017 23:11
Prispevkov: 2365
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 21:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

submat50 je napisal/a:
Simulacija je bila narejena z modelom Martina Kinga za Mass Loaded Transmission Line. Za obliko metronom je ta model tudi primeren.

lp

Aha, vidim da vse to že piŔe. Je bilo malo pavze.

Meni Ŕe kar ni uspelo "skopirati" tega Martinovega modela v simulator. Škoda ker rabiŔ MathCad in je zelo nerodno za uporabo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom



Pridružen/-a: Pon Jan 2013 11:07
Prispevkov: 1946
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2019 12:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiv DIY projekt, ki te izzove in marsikaj nauĆØi. Tiplane stranice sva uskladila in poravnala s traĆØnim brusilnikom, zelo zapleteno, da ne narediÅ” neravno in pregloboko, sledil je vibracijski brusilnik z veĆØ gradacijami. Nato sva z nadrezkarjem zaoblila vse robove na fi10 in podstavek. Sledi kitanje, bruÅ”enje, grundiranje in dva zakljuĆØna sloja vodne svilenosijajne barve z vmesnim bruÅ”enjem, meÅ”ane v Mavrici z nianso barvo prelepe maĆØke Bele. Pesjanka Lora je sodelovala z dobro voljo in izvajala strogi nadzor z izjemno moĆØnim repom, zob ji sploh ni treba kazati, ker gre za mastifa in ne boxerja, pa saj se vidi glede na laptop, da je to XXL pes, s katerim se zlahka guncaÅ” v Tivoliju. Za probo smo priklopili na vse domaĆØe ojaĆØevalce, vsak s svojo duÅ”o in karakterjem, na koncu Å”e na plemenski DIY MotherFucker 2XL z 1kW moĆØi. Le-ta obiĆØajno zanesljivo in natanĆØno podaja posneto glasbo, v prejÅ”njih aktivnih konfiguracijah je ure in ure gnal 18" wooferje brez opletanja.
Vsak Å”irokopasovni zvoĆØnik je dokaj superioren zaradi nepotrebnih kretnic, s poudarkom, da nima vrhunske smerne karakteristike, in da za dober, kontroliran bas rabiÅ” pravilno izraĆØunano ohiÅ”je in zares konjski ferÅ”terker. Manjko kretnic skoraj nadomeÅ”ĆØa normalno velikost bas membrane, premer FR zvoĆØnika pa onemogoĆØa natanĆØnejÅ”o smerno karakteristiko. UpoÅ”tevajte, da ob bas silnih ekskurzijah do 1cm in relativno trdega membranskega vpetja, želi zadeva soĆØasno migat z 20kHz. PriporoĆØeni filter je za prilagajanje krivulje Å”irjenja zvoka, glede na uporabljeni prostor.
Zadeva je izpadla liĆØna in estetska, prijetna za posluÅ”at, vsekakor mnogo presega priĆØakovanja, glede na vnaprej znane omejitve. ƈe se žival, ki s svojimi obĆØutki nikoli ne laže in ne podleže audiofilski sugestiji, ob zvoĆØniku uleže na hrbet in zaupljivo pokaže ĆØeve, je to znak nenasilne in vrhunske reprodukcije. ƈestitke Matjažu!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.audio-kontakt.com forumu -> Do-It-Yourself Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Zadnje teme - HI-FI

Zadnje teme - ostalo

VIDEOTEKA
© www.audio-kontakt.com  |  info@audio-kontakt.com  |  Pogoji uporabe